28 marca 2024, 20:10

Teraz

10°

Fakty

A A A

KĘPNO: 45-latek z gm. Bralin śmiertelnie potrącony

Kolejne śmiertelne potrącenie! Na byłej krajowej drodze nr 8 obok restauracji Awra, 8 stycznia doszło do potrącenia 45-letniego mieszkańca gminy Bralin.

45-letni mieszkaniec gminy Bralin, poruszając się po niewłaściwej stronie jezdni, ubrany w szarą kurtkę i ciemne spodnie bez elementów odblaskowych, szedł w kierunku Bralina. W tym samym kierunku samochodem marki Audi jechał 28-letni mieszkaniec naszego powiatu. Potrącony mężczyzna pomimo blisko 50 minutowej reanimacji zmarł. 


- Warunki na drogach są bardzo trudne. Zalega błoto pośniegowe, do tego pada deszcz ze śniegiem. Na drodze poza terenem zabudowanym mało widoczni piesi i rowerzyści w takich warunkach nie mają szans w spotkaniu z samochodami. Odwołujemy się do własnego doświadczenia, jako kierowców i w końcu do zdrowego rozsądku. Dzięki odblaskom, kierowcy mogą zobaczyć pieszego lub rowerzystę z odległości nawet 150 metrów. Gdy pieszy lub rowerzysta nie ma odblasków, odległość ta zmniejsza się nawet 3-4 krotnie. To często nie daje szansy kierowcy na prawidłową reakcję i może skończyć się tragicznie - poinformowała Radiu SUD sierżant Justyna Niczke, oficer prasowy KPP Kępno. 

Pamiętajmy:
1. W czasie złej widoczności, gdy pieszy ubrany jest w ciemną odzież i nie ma na sobie elementów odblaskowych, kierowca dostrzega go z dużym opóźnieniem.
2. W ciemnościach pieszy widzi reflektory samochodu nawet z odległości kilku kilometrów, ale kierowca dostrzeże pieszego dopiero wtedy, gdy zauważy sylwetkę człowieka w zasięgu świateł samochodu.
3. Po ciemku, bez elementów odblaskowych, jesteśmy widoczni z odległości zaledwie 20 – 30 metrów. Jeśli kierowca jedzie prędkością 90 km/h, to nie ma szans na jakąkolwiek reakcję gdy zauważy na swojej drodze pieszego.
4. Jeśli jednak pieszy wyposażony jest w element odblaskowy odbijający światła samochodu, kierowca spostrzeże go już z odległości około 150 metrów, czyli 5-10 razy szybciej ! To może uratować pieszemu życie.
5. Powszechne stosowanie elementów odblaskowych w różnej formie - zawieszki, opaski, kamizelki, jaskrawe parasolki, spowoduje, że szansa pieszego na uniknięcie potrącenia w warunkach złej widoczności znacznie wzrośnie, nawet jeśli popełni on błąd np. będzie się poruszał niewłaściwą stroną jezdni.

Uwaga!
Prawo o ruchu drogowym stanowi, że osoba poruszająca się po drodze, po zmierzchu, poza obszarem zabudowanym, jest zobowiązana używać elementów odblaskowych w sposób widoczny dla innych uczestników ruchu.

Autor: daniel.tarchala@radiosud.pl