18 marca 2018, 23:56

Teraz

-10°

Fakty

A A A

KĘPNO: Dotacje na wymianę pieców

Sporym zainteresowaniem mieszkańców gminy Kępno cieszyła się konferencja poświęcona zagrożeniom związanym z niską emisją oraz możliwości otrzymania dofinansowania na wymianę źródeł ciepła na bardziej przyjazne środowisku.

Gospodarzem spotkania, które odbyło się w czwartkowy wieczór w Hali Widowiskowo-Sportowej w Kępnie był burmistrz Kępna Piotr Psikus. Magdalena Żelichowska z Wojewódzkiego Funduszu Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej w Poznaniu przedstawiła programy pomocowe z zakresu wymiany źródeł ciepła. To program „PIECYK” i program z zakresu termomodernizacji jednorodzinnych budynków mieszkalnych program „TERMO”. Jak zaznaczyła na realizację„TERMO” w latach 2017-2020 przeznaczono ponad 10 mln zł. Umowy pożyczki będą zawierane do końca 2017, a wypłata środków będzie następować do końca 2020r. Program skierowany jest do budynków jednorodzinnych, wybudowanych przed 1999 rokiem, a zakres rzeczowy przedsięwzięcia musi wynikać z audytu energetycznego budynku. Forma pomocy to pożyczka z możliwością umorzenia do 30%.

Również do 2020 roku realizowany będzie program „PIECYK”. Pomocą finansową tego programu może być objęta modernizacja/wymiana źródła ciepła wraz z ewentualną wymianą instalacji c.o. i c.w.u., obejmująca zakup i montaż: kotłów olejowych, gazowych, kotłów gazowo-olejowych, ogrzewania elektrycznego, wymiennika ciepła, kotłów na paliwa stałe. W tym wypadku forma pomocy to także pożyczka z możliwością umorzenia do 40%. Dokładne specyfikacje projektów dostępna jest na stronie www.wfosgw.poznan.pl , chociaż już podczas spotkania mieszkańcy mieli mnóstwo pytań dotyczących możliwości dofinansowania.

Sporym zainteresowanie cieszyła się oferta spółki „Energetyka Cieplna Kępno”. Plany rozbudowy sieci ciepłowniczej przestawił prezes spółki Bogdan Bieniak. - To plan wieloletni, który chcielibyśmy rozpocząć już w tym roku. Byłby to odcinek od ul. Warszawskiej na wysokości Grobli do Rynku i ul. Poniatowskiego. Możliwe, że uda się w tym roku zrealizować rozbudowę w rejonie ulicy Bocznej z likwidacją kotłowni spółdzielni mieszkaniowej przy ul. Dworcowej - mówił prezes Bieniak. Sieć ma być w kolejnych latach rozbudowywana sukcesywnie w zależności od zainteresowania mieszkańców.

Gmina Kępno także włączyła się finansowo w ekologię i zamierza przeznaczyć na pomoc w wymianie pieców w ciągu 3 lat 1 mln zł. Największe wsparcie otrzymają ci, którzy zdecydują się na przyłączenie do sieci Energetyki Cieplnej. - Tą instalację będziemy preferować, bo Gmina Kępno jest jej jedynym właścicielem. Wsparcie otrzymać będą mogły także osoby, które zmienią ogrzewanie na gazowe lub na nowoczesne paliwo - zaznaczył Piotr Psikus.

W trakcie konferencji wystąpił także prezes stowarzyszenia „ECO-UNIA” Radosław Gawlik, który przedstawił zagrożenia związane z zanieczyszczeniem powietrza. Niska emisja i jej niekorzystny wpływ na zdrowie to temat prezentacji zaprezentowanej przez Hannę Schudy, reprezentującą Dolnośląski Alarm Smogowy.

Autor: daniel.tarchala@radiosud.pl

lubZaloguj się

Redakcja Radia SUD nie ponosi odpowiedzialności za treść wypowiedzi zamieszczanych przez Internautów. Wypowiedzi zawierające wulgaryzmy, naruszające normy prawne, obyczajowe lub niezgodne z zasadami współżycia społecznego będą usuwane.

 • ~Stanisław: Ja jestem bardzo zainteresowany wymianą pieca ale o spotkaniu dowiedziałem się od znajomego jak już było po fakcie. Faktycznie o kinie trąbiono wszędzie, a o takich ważnych sprawach to nie wiem gdzie mam się dowiadywać.
  Stanisław W.

  08:27, 9 marca 2017
 • marinos: Tiuning kotła pieca ,, kopciucha na przepracowany zużyty olej silnikowy

  https://www.youtube.com/watchvAS9smjPmiWI

  Sa kotły na olej opałowy to i wymyślono na przepracowany olej

  13:18, 23 lutego 2017
 • ~ehh: Nowoczesny palnik na zużyty olej silnikowy do tiuningu kopciucha

  https://www.youtube.com/watchv8nSGhyRjltE

  12:27, 22 lutego 2017
 • ~hmm: Zakaż palenia węglem , ale jak masz odpowiednie palenisko - kocioł to można palić. Płyt wiórowych nie wolno ale jak je zmiele i przerobie na Pelet to moge palić bo przerobiłem odpowiednio i mam odpowiedni piecy. Już ja sobie przerobie kopciucha ;-)
  Oj sorry nie mogę bo nie będe miał atestu na kocioł.
  Morał w tabeli wymienionej przez dyrektora Bienioka był ze Ekogroszek jest najtańszy
  Chcąc być eko kupuj kocioł na ekogroszek .

  13:12, 20 lutego 2017
 • ~Kkk: Kolejny sposób na wyciąganie kasy od ludzi. Jedną ręką dadzą a dwoma zabiorą na audyty, projekty, itp. Bardziej chodzi o nakręcenie sprzedaży sprzętu i usług niż faktyczną pomoc. Co ludziom po nowym piecu, jak paliwa do niego nie będzie miał za co kupić!

  10:50, 20 lutego 2017
 • ~Mieszkanic: Dokładnie te rachunki co drugi miesiąc płaciłem ponad 300zl a wyrównanie rocznie miałem jeszcze dopłatę 1200 mimo że mam tylko 58ml

  23:05, 19 lutego 2017
 • ~do Ala: super eprawa jak bym mial dokad to tez bym wybyl Puste rozumowanie JEDNORAZOWA DOPLATA TO PODPUCHA A RACHUNKI POTEM TO MASAKRA A MOZE POPROSTU TANSZE CENY GAZU I INNYCH FORM OGRZEWANIA TO BY NAM POMOGLI A ONI ZNOWU NAS WYROLUJA BEZ MYDLA WYSTARCZY POMYSLEC

  16:54, 19 lutego 2017

Więcej komentarzy