29 marca 2024, 08:23

Teraz

Fakty

A A A

KĘPNO: Dzień Rodzicielstwa Zastępczego

W Piątek w Centrum Kształcenia Ustawicznego w Kępnie, odbył się Dzień Dzień Rodzicielstwa Zastępczego, organizowany przez Starostę Kępińskiego i Powiatowe Centrum Pomocy Rodzinie.

Święto zostało, uchwalone przez Sejm RP w 2006r. w celu uhonorowania osób, które zdecydowały się zostać rodziną zastępczą. Spotkanie otwarła Zuzanna Czworowska, dyrektor Powiatowego Centrum Pomocy Rodzinie w Kępnie która przywitała zebranych gości i podziękowała osobom, które podjęły się trudów rodzicielstwa zastępczego.
- Spotkaliśmy się tutaj przede wszystkim, żeby podziękować wszystkim funkcjonującym rodzinom zastępczym z terenu powiatu, które podjęły się trudu wychowania drugiego człowieka. Wyrażam również szczery podziw dla was, dla waszej empatii, odwagi i miłości, dlatego że każdego dnia stawiacie wielkie kroki, jeżeli chodzi o przekazywanie dobrych wzorców i tego co jest najpiękniejsze dla dobra wszystkich dzieci, bo wszystkie dzieci nasze są - mówiła Zuzanna Czworowska.
Pedagog Powiatowego Centrum Pomocy Rodzinie, Katarzyna Stencel przedstawiła zasady funkcjonowania placówki, oraz dane statystyczne dotyczące rodzin zastępczych w naszym regionie. W 2015r. w powiecie kępińskim, funkcjonowało 68 rodzin zastępczych, w tym 29 rodzin spokrewnionych z dzieckiem, 28 rodzin zastępczych niezawodowych, 10 rodzin zawodowych i jedno pogotowie rodzinne. Łącznie w rodzinach zastępczych na terenie powiatu kępińskiego w ubiegłym roku wychowywało się 124 dzieci. Powiat Kępiński, inaczej niż większość powiatów, zamiast wysyłać rodziców na szkolenia do oddalonych często o wiele kilometrów placówek szkoleniowych, tutaj na miejscu szkoli kandydatów na rodziców zastępczych. Następnie głos zabrała Joanna Luberadzka - Gruca z warszawskiej Fundacji "Przyjaciółka", która opowiedziała o Koalicji na rzecz Rodzinnej Opieki Zastępczej.
- To co z naszej perspektywy jest ważne to to, że nie ma dwóch obozów. Nie ma obozu rodzic zastępczy i obozu powiatu, czy pracowników PCPR. Żeby pomagać dzieciom, które wymagają powierzenia do pieczy zastępczej, potrzebna jest współpraca. Między innymi po to żeby to podkreślać, powstała koalicja. Koalicja powstała w 2004r. i powstawaliśmy, mając na myśli utworzenie Dnia Rodzicielstwa Zastępczego - mówiła Joanna Luberadzka - Gruca.
Po przemówieniach zebranych gości przyszedł czas na podziękowania dla rodzin zastępczych zawodowych i niezawodowych z terenu powiatu Kępińskiego. Specjalne podziękowania otrzymała Pani Ewa Nowak, która prowadzi
jedyne w powiecie pogotowie rodzinne od ponad 9 lat.
- Pani Ewa jest gotowa przyjąć dzieci 24h na dobę. Wiem, że to jest ustawowy obowiązek pogotowia rodzinnego, ale wiem też, że mogłoby być inaczej, mogłaby nie odebrać telefonu. Przez 9 lat nie zdarzyło się, żeby Pani Ewa nie odebrała od nas telefonu, lub powiedziała: nie, nie przyjmę dziecka bo ma 11 lat, czy 4 miesiące. Nigdy nam nie odmówiła - powiedziała dyrektor PCPR w Kępnie Zuzanna Czworowska. Po wręczeniu podziękowań i statuetek, dla rodziców i zebranych gości wystąpiły dzieci ze świetlicy ontegracyjno - socjoterapeutycznej przy Powiatowym Centrum Pomocy Rodzinie. Piątkowe spotkanie zwieńczył poczęstunek i animacje dla dzieci z okazji ich święta, obchodzonego na początku czerwca.

Autor: redakcja@radiosud.pl