29 stycznia 2020, 16:11

Teraz

Fakty

A A A

KĘPNO: Marian Olejniczak będzie pełnić funkcję dyrektora szpitala w Kępnie

Marian Olejniczak będzie pełnić funkcję dyrektora szpitala w Kępnie. Zastąpi na tym stanowisku Jakuba Krawczyka, który po rezygnacji z pracy, 21 kwietnia odejdzie z zajmowanego stanowiska. Szpital właśnie otrzymał od powiatu kępińskiego milionową pożyczkę, ale po audycie będzie musiał zaciągnąć kredyt, aby funkcjonować.

Po odejściu dyrektora Jakuba Krawczyka szpital będzie funkcjonował normalnie, zapewnia starosta Robert Kieruzal. - To nie jest rzecz nadzwyczajna, że osoba, która zajmuje jeszcze to stanowisko kończy swoją posługę. Nie będzie z tą sytuacją żadnych reperkusji. To jest sytuacja normalna, że jest zmiana dyrekcji w szpitalach. Mamy dwa miesiące na rozpoczęcie procedury konkursowej, który wyłoni nowego dyrektora - powiedział Radiu SUD starosta Kieruzal.

Przez ten czas pełniącym obowiązki będzie wicedyrektor szpitala Marian Olejniczka. - To jest naturalna kandydatura na ten okres - przyznał starosta.

Szpital w Kępnie otrzyma 1 mln zł pożyczki z budżetu Powiatu Kępińskiego. - Ustosunkowując się do sytuacji finansowej szpitala, Rada Powiatu Kępińskiego zdecydowała, aby w budżecie wyasygnować kwotę 1 mln zł pożyczki zwrotnej. Umowa została już podpisana, a pieniądze zostały przelane na konto szpitala, który na ten moment jest zabezpieczony i funkcjonuje prawidłowo - dodał starosta Robert Kieruzal.

Prawdopodobnie szpital będzie zmuszony zaciągnąć większy kredyt, którego poręczycielem będzie Powiat Kępiński. Jak duża będzie to kwota, zależeć będzie od audytu, którego wyniki starosta niebawem pozna. - Mamy świadomość, że na dalsze funkcjonowanie szpital będzie musiał zaciągnąć kredyt. W takiej sytuacji jest wiele szpitali powiatowych. Audyt pokaże nam, jaka będzie wysokość kredytu długoterminowego. Z tego też kredytu, szpital będzie musiał zwrócić do budżetu powiatu udzieloną pożyczkę - przyznał starosta Kieruzal. Przypomnijmy, strata finansowa szpitala w Kępnie za rok obrotowy wynosi około 4 mln zł.

Autor: daniel.tarchala@radiosud.pl