29 marca 2024, 15:23

Teraz

15°

Fakty

A A A

KĘPNO: Mieszkańcy Powiatu przeciwko fermom wiatrowym

Niektórzy Mieszkańcy Ostrówca, Myjomic, Rychtala, Olszowy i Donaborowa wyrażają sprzeciw wobec lokalizacji elektrowni wiatrowych w odległości mniejszej niż 2 km od domów mieszkalnych na terenach swoich miejscowości. Swoje zdanie przedstawili mediom podczas konferencji odbywającej się w biurze poseł Andżeliki Możdżanowskiej.

Mieszkańcy tych miejscowości budowie ferm wiatrowych sprzeciwiają się już od 2014 roku. Głównym celem jaki im przyświeca jest ochrona zdrowia i środowiska. Zdaniem mieszkańców prowadząc taką inwestycję pozbawia się ich również prawa do decydowania o miejscu w którym mieszkają.

Od lat już działamy w tej kwestii i jakoś to wszystko jest bez echa. Władze w ogóle nie biorą protestów pod uwagę, żadnych konsultacji społecznych się nie przeprowadziło w tym temacie. Jest po prostu wszystko porobione jakbyśmy w ogóle nie istnieli. W tej chwili cała wieś Donaborów jest obstawiona tymi wiatrakami. Jeśli one powstaną i ta ustawa wejdzie w życie wtedy żadna firma się nie rozwinie dalej -mówił podczas spotkania Leon Urbański ze Stowarzyszenia Stop Wiatrakom w Gminie Baranów.

Kolejnym problemem jaki przynosi ze sobą inwestycja w postaci elektrowni wiatrowych jest spadek wartości nieruchomości , które znajdują się w najbliższym otoczeniu turbin. Ludzie nie chcą mieszkać w takim miejscu oraz prowadzić działalności. Spadnie popyt na działki budowlane w promieniu co najmniej kilku kilometrów, a mając w perspektywie obecność kilkunastu wiatraków, straty z tego tytułu będą spore.

U nas już ta sprawa jest nieco bardziej zaawansowana bo zostały już wydane pozwolenia na budowę na elektrownie wiatrowe. Tylko jest teraz kolejna sytuacja, ponieważ inwestor wystąpił o podwyższenie tych elektrowni wiatrowych, które znajdują się w sąsiedztwie zabudowy w odległości można powiedzieć od 500-800 metrów od budynków mieszkalnych. W sumie wioska Donaborów przez te elektrownie wiatrowe zostanie zablokowana całkiem z rozbudową, chociaż już w kierunku Biadaszek są wyłączone grunty pod zabudowę jednorodzinną, jest wywieszona tablica informująca, że są to działki na sprzedaż. Automatycznie ta ustawa zablokuje te działki. Nie wiem czy będą bezwartościowe czy w ogóle nie będzie się można tam pobudować. My złożyliśmy odwołania jak i do Wojewody, tak i do Starostwa Powiatowego, zobaczymy co w dalszym etapie z tymi odwołaniami będzie się działo -tłumaczył Krzysztof Wróbel, członek Rady Sołeckiej w Donaborowie.

Prezydent podpisał ustawę o inwestycja w zakresie elektrowni wiatrowych, która ma istotnie ograniczyć budowę elektrowni wiatrowych. Podpisana ustawa reguluje m.in. minimalną odległość, w jakiej budowana może być elektrownia wiatrowa od np. zabudować mieszkalnych, lasów. Szerzej na temat założeń nowej ustawy mówiliśmy już na naszej antenie. Przedstawiciele Ostrówca i Myjomic stworzyli grupę, która będzie informować mieszkańców i podpowiadać im co zrobić np. z wnioskami, które spływają do nich na lokalizację kolejnych elektrowni wiatrowych.

Jeśli została już wydana decyzja o uwarunkowaniach środowiskowych, czyli tak jak jest właśnie na terenie gminy Kępno, teraz już zostały złożone wnioski do Starostwa o wszczęcie postępowania administracyjnego o wydanie pozwolenia na budowę. Strony postępowania czyli te osoby na których działkach zostaną zlokalizowane elektrownie oraz najbliżsi sąsiedzi są stronami postępowania. Te siedem osób otrzymało zawiadomienie o wszczęciu postępowania i wydaniu takiej decyzji i w tym momencie mamy siedem dni na wniesienie spostrzeżeń i wniosków do tego zawiadomienia. Jako mieszkańcy miejscowości Ostrówiec zareagowaliśmy na takie zawiadomienie i zostały wysłane wnioski o zawieszenie postępowania administracyjnego - powiedział Jarosław Kucharzak.

Nowa ustawa podpisana przez Prezydenta RP o odległościach wiatraków od nieruchomości mieszkalnych i mieszanych wejdzie w życie 15 lipca br.

Autor: joanna.kaczorowska@radiosud.pl