29 stycznia 2022, 02:36

Teraz

-1°

Fakty

A A A

KĘPNO: Nowe nazwy ulic budzą emocje

Jeszcze tylko przez dwa dni, do 30 września, mieszkańcy Miasta i Gminy Kępno mogą zgłaszać swoje propozycje, opinie i wnioski dotyczące zmiany nazewnictwa ulic.

Jak już informowaliśmy, w związku z wejściem w życie ustawy o zakazie propagowania komunizmu lub innego ustroju totalitarnego przez nazwy budowli, obiektów i urządzeń użyteczności publicznej samorząd gminny jest zobowiązany do zmiany nazw następujących ulic: Gwardii Ludowej, Janka Krasickiego, Manifestu Lipcowego, Hanki Sawickiej, PKWN, PPR, Walki Młodych. - Mamy już dużo propozycji od osób prywatnych i stowarzyszeń. Wiem także, że niektóre stowarzyszenia, a nawet sami mieszkańcy tych ulic złożą jeszcze swoje propozycje - powiedział Piotr Psikus. Jednak, to nie mieszkańcy będą decydować o nazewnictwie, tylko radni. - Ostateczna decyzja należy do Rady Miasta - usłyszeliśmy w Ratuszu.

W takim razie, po co konsultacje społeczne, skoro decydować będą samorządowcy? - Radni mają się przekonać, jakie są oczekiwania mieszkańców. Być może propozycje będą zbieżne z ich opinią - dodał burmistrz, który jest zwolennikiem, aby nazwy ulic kojarzyły się mieszkańcom z daną lokalizacją. Np. ul. Walki Młodych będzie ul. Sportową. Ale tylko w jednej z trzech części, na którą zostanie podzielona po remoncie. - Każda ulica powinna coś mieszkańcom mówić. ul. Sportowa jest dlatego, że znajdują się przy niej obiekty sportowe - stwierdził Piotr Psikus.

Do Ratusza wpłynęło wiele propozycji nazewnictwa. Mając na względzie dobro mieszkańców, przy dobrze odpowiednich nazw, warto wziąć pod uwagę najbardziej te, które nie wywołują emocji, których nie będzie ponownie trzeba zmieniać za kilka lat. Warto wsłuchać się przede wszystkim w głos mieszkańców tych ulic. Skoro to ich dotyczy najbardziej, to czy o nazwie powinny decydować organizacje, stowarzyszenia, a czasem osoby mieszkające nawet w innym województwie?

Mieszkańcy Miasta i Gminy Kępno mogą zgłaszać swoje propozycje, opinie i wnioski dotyczące zmiany nazewnictwa w terminie do 30 września 2016 roku pisemnie na adres: Urząd Miasta i Gminy w Kępnie, ul. Ratuszowa 1, 63-600 Kępno, lub na adres mail: kepno@um.kepno.pl.

Autor: daniel.tarchala@radiosud.pl

Archiwum komentarzy
Tryb sortowania komentarzy:
 • ~ : To może załóżcie jakiś komitet lub stowarzyszenie, które będzie broniło niepodzielności ul. Walki Młodych ;-)....a tak poważnie to naprawdę nie macie większych zmartwień

  14:04, 29 września 2016, | odpowiedz
 • ~gość : Pan Psikus sam podpisał petycje zmiany na ulice Sportowa, a wiedział, ze bedzie dzielona na 3 odcinki... Hipokryzja w czystej postaci!!!

  11:59, 29 września 2016, | odpowiedz
 • ~Alicja : Panie burmistrzu nic nie było o dzieleniu Walki Mlodych na trzy odcinki!!!

  20:40, 28 września 2016, | odpowiedz
 • ~Do mieszkanka : Nie narzekaj. Masz nowa nawierzchnie nowy chodnik... Cześć nowych świateł i rondo. Ja zapraszam na os. Msciwoja.... Tam to jest epoka gierka

  19:00, 28 września 2016, | odpowiedz
 • ~Mieszkanka : TYLko szkoda że władze nie pomyślały o wymianie rur wodociągowych na ul. WAlki Mlodych ktore mają już prawie 46 lat i są azbestowe , czy warto truć mieszkańców tej ulicy.

  17:12, 28 września 2016, | odpowiedz
 • ~koloratka : Tak jak w Olszowie : Każda ulica powinna coś mieszkańcom mówić i mówi : w kamiennym kręgu................itp.

  16:20, 28 września 2016, | odpowiedz