17 maja 2022, 12:23

Teraz

16°

Fakty

A A A

KĘPNO: O ustawie krajobrazowej z samorządowcami

Dziś w Kępińskim Ośrodku Sportu i Rekreacji odbyło się szkolenie „Nowe rozwiązania i możliwości wprowadzone przez Ustawę Krajobrazową”. Jego organizatorem był Narodowy Instytut Samorządu Terytorialnego w Łodzi. Współorganizatorem Urząd Miasta i Gminy w Kępnie.

W szkoleniu udział wzięli samorządowcy z terenu południowej Wielkopolski, województwa dolnośląskiego,łódzkiego i opolskiego.Dokładnie 11 września minął rok od obowiązywania tzw."ustawy krajobrazowej",która nakłada na samorządy możliwość porządkowania gospodarki przestrzennej w zakresie szyldów i reklam.Ustawa nakłada możliwość ale samorządy nie mają nakazu stosowania zapisu tej ustawy.

Z pierwszej części dzisiejszej konferencji wiemy, że są przypadki miast gdzie tych reklam jest ponad 7 tysięcy a zaledwie 12 zalegalizowanych.Z tytułu reklam samorządom należą się stosowone opałty do budżetu.I to obowiązkiem każdego z nas, gospodarza miasta, gminy czy powiatu jest oszacowanie jakie to może stanowić dochody dla danego samorządu.Przy okazji również pojawia się możliwiść uporządkowania ładu przestrzennego - powiedział Burmistrz Piotr Pskius.


Szkolenie dla samorządowców prowadził Ryszard Grobelny, prezes Zarządu PGK,wieloletni Prezydent Poznania, ekonomista oraz Hubert Goska, główny ekonomista Curulis, doktorant ekonomii.Prelegenci omawiali ogólną charakterystykę rozwiązań tzw."ustawy krajobrazowej z 29 czerwca 2015 roku, ważne definicje ustawowe a także co można osiągnąć poprzez stosowanie przepisów tej ustawy.Mówiono też o tym jak w praktyce rozwiązać pojawiające się na tym tle problemy społeczne oraz o zasadach wprowadzania regulaminu reklamowego.

Nie ma łatwych tematów, zwłaszcza w tych dziedzinach w których dotyka się tkanki związanej z mieszkańcami, z dyskusją z mieszkańcami.Wiemy, że tych reklam jest za dużo ale jak już mamy powiedzieć, która powinna zniknąć to już jest trudniej powiedzieć.Jedni oczywiście powiedzą, że dobrze, żeby zniknęły wszystkie, drudzy, że jak znikną wszystkie to, po pierwsze będzie smutno a po drugie skąd ja się dowiem co się dzieje w mojej gminie czy na moim terenie.Tak więc trochę reklam jest nam potrzebnych, natomiast na pewno byłoby lepiej gdyby w tej sprawie był porządek.A jak każdy element związany z planowaniem przestrzennym zawsze są jakieś konflikty, zawsze są jakieś dyskuje i trzeba to umieć przejść i wysłuchać mieszkańców.Wtedy może uda się to rzeczywiście uporządkować -mówił Ryszard Grobelny.


Poruszono jakże ważną kwestię kar za nielegalne umieszczanie reklam czyli wysokość, sposób ustalania, skuteczne egzekwowanie, opłat za reklamy, analizę wybranych problemów wraz z doborem narzędzi ich rozwiązania oraz określeniem skutków wdrożenia poszczególnych rozwiązań.Szkolenie okazało się bardzo interesujące dla samorządowców.Wiele pytań i wątpliwości rozwiązywano podczas wspólnej dyskusji.

Autor: joanna.kaczorowska@radiosud.pl

Archiwum komentarzy
Tryb sortowania komentarzy:
 • ~Szfagier D : I dobrze że może powstać hodowla norek. Tak trzymać i nie ulegać krzykaczą. Wyborca i czy D. powinien dodać info kto zlecił artykuł i ile dostał dziennikarz Lisa.

  13:43, 17 września 2016, | odpowiedz
 • ~ : Szkolenie z zakresu gdzie można pozyskać podatki :-) każda reklama posiadająca stały kontakt z gruntem podlega opodatkowaniu :-) ktoś wynajmuje powierzchnie na reklamę dostaje wynagrodzenie z tego tytułu wiec i powinien od umowy cywilnoprawnej odprowadzić podatek :-) PIS pokazuje skąd samorządy maja brać kasę na program 500 plus

  09:32, 15 września 2016, | odpowiedz
 • ~ : Stawy Morka juz jakiś czas temu na allegro były wystawione za 2 miliony :-) prywatny teren to i tez na sprzedaż :-)

  09:24, 15 września 2016, | odpowiedz
 • ~xyz : Popatrzcie kto stoi z budową ferm norek w Polsce wogóle. Wpiszcie poniższy link i poczytajcie.
  http://m.newsweek.pl/polska/krzysztof-jurgiel-doradza-fundacji-hodowcy-norek,artykuly,396890,1.html

  08:13, 15 września 2016, | odpowiedz
 • wyborca : Najwiekszy wpływ na krajobraz kępiński będzie miała budowana Ferma Norek w Zosinie, zlokalizowana zresztą na granicy chronionego krajobrazu Przybyszowa i Rzetni, i o czym tu dyskutowac przeciez Gmina wydała decyzje o uwarunkowaniach srodowiskowych dla budowy tej Fermy

  07:26, 15 września 2016, | odpowiedz
 • ~O prosze : Stawy morka w kepnie prawdopodobnie zostaly sprzedane takze drodzy wedkarze pora sie z nimi rozstac po sezonie
  Wkoncu najwyzsza pora

  21:45, 14 września 2016, | odpowiedz
 • ~ad rem : Panie Psikusie. Pobieranie opłat za parkowanie w strefie płatnego parkowania w soboty jest nielegalne i stanowi łamanie prawa. Myślę, że Pani Prokurator Rejonowa w Kępnie otrzymała już stosowne pismo od Zastępcy Prokuratora Generalnego i wymusi na panu respektowanie prawa. Myślę że już w sobotę 17 września parkować będziemy nieodpłatnie.

  20:54, 14 września 2016, | odpowiedz

Więcej komentarzy