14 lipca 2024, 12:58

Teraz

23°

Fakty

A A A

KĘPNO: Obchody Krwawej Nocy

Dziś w Kępnie odbyły się obchody 71 rocznicy Krwawej Nocy Kępińskiej. Pod pomnikiem uczczono pamięć ofiar pomordowanych przez funkcjonariuszy Powiatowego Urzędu Bezpieczeństwa. Organizatorem uroczystości było Towarzystwo Miłośników Ziemi Kępińskiej oraz Urząd Miasta i Gminy w Kępnie.

Apel poległych pod pomnikiem przy ul. Magnuszewskiego poprzedziła msza św. w kościele pw. św. Marcina w Kępnie. W uroczystościach jak każdego roku udział wzięli przedstawiciele parlamentarzystów, samorządowcy, przedstawiciele Towarzystwa Miłośników Ziemi Kępińskiej, poczty sztandarowe, delegacje, harcerze, Związek Strzelecki, rodziny osób pomordowanych oraz mieszkańcy. Po mszy pod pomnikiem do wydarzeń z 1945 roku nawiązał ks. prałat Krzysztof Nawrocki.

Ten dzień dzisiejszy zapisał się głęboko w ludzkiej świadomości. Ta tragedia drąży i niszczy serce człowiecze, ale tak być nie może. Choć były to ponure czasy, nie ulegajmy nienawiści i chęci zemsty - apelował ks.Nawrocki.

Wspólnie za ofiary odmówiono modlitwę. Apel poległych odczytał prezes Towarzystwa Miłośników Ziemi Kępińskiej Marian Lorenz.Pod pomnikiem zapalono znicze a delegacje złożyły wiązanki kwiatów.
Dzisiejsze  uroczystości przypomniały mieszkańcom Kępna o 19 października 1945 r. kiedy to w kępińskiej restauracji „Oberża pod Białym Łabędziem” w Kępnie zastrzelonych zostało dwóch funkcjonariuszy Powiatowego Urzędu Bezpieczeństwa Publicznego. Powodem tej egzekucji były akcje prowadzone przez funkcjonariuszy Urzędu Bezpieczeństwa w Kępnie przeciwko okolicznej ludności. Zastrzelili ich członkowie oddziału partyzanckiego pod dowództwem „Otta”.
W odwecie, w nocy z 19 na 20 października 1945 r., funkcjonariusze bezpieki przeprowadzili akcję, nazwaną później przez mieszkańców Kępna „Krwawą Nocą Kępińską”.W wyniku tych działań zamordowano mieszkańców Kępna, których miejsca spoczynku do dziś nie są znane.

Autor: joanna.kaczorowska@radiosud.pl