WIERUSZÓW: Darmowe przejazdy pociągami oraz mistrzostwa drezynowe
18 czerwca 2026, 13:02
Imieniny:Elżbiety, Marka, Pauli
Teraz
Jutro
W Samorządowej Bibliotece Publicznej w Kępnie odbył się wernisaż wyjątkowej wystawy prezentującej efekty kilku miesięcy pracy Aleksandry Jokiel "Wokół snutki -Tradycja i nowe zastosowanie".
Aleksandra Jokiel to uczennica Magdaleny Wieczorek, mistrzyni i propagatorki tradycji snutki golińskiej. Na wystawie zaprezentowano prace powstałe w ramach Programu Stypendialnego Narodowego Instytutu Kultury i Dziedzictwa Wsi „Mistrz – Uczeń”, którego ideą jest zachowanie, rozwijanie i przekazywanie autentycznego dziedzictwa twórczości ludowej.Wydarzenie w Bibliotece zgromadziło miłośników rękodzieła, lokalnej tradycji oraz ciekawych tego unikatowego białego haftu nasnuwanego. Wśród zaprezentowanych prac znalazła się zarówno subtelna, haftowana biżuteria, jak i autorski projekt Aleksandry: obrys mapy gminy, w której mieszka, połączony z herbem gminy – całość wykonana z niezwykłą precyzją, oczywiście w technice snutki. Ten osobisty akcent przyciągał szczególną uwagę zwiedzających, którzy podkreślali połączenie lokalnej tożsamości z tradycyjną formą rękodzieła.Wystawę w kępińskiej bibliotece można oglądać jeszcze do 4 grudnia. Wszystkie prace zostaną również zaprezentowane ponownie podczas ogólnopolskiej wystawy stypendystów w siedzibie Narodowego Instytutu Kultury i Dziedzictwa Wsi w Warszawie, od 17 stycznia 2026 roku.
12:36
dzisiaj
WIERUSZÓW: Darmowe przejazdy pociągami oraz mistrzostwa drezynowe
11:09
dzisiaj
WIERUSZÓW: Profilaktyka przed wakacjami
11:17
wczoraj
WIERUSZÓW: Wieruszowski Uniwersytet Trzeciego Wieku zakończył rok akademicki
10:17
wczoraj
KUŹNICA SKAKAWSKA: Ruszają konsultacje społeczne w sprawie Podzamcza
10:15
wczoraj
OSTRZESZÓW: Próbowali uniknąć odsiadki. Nie udało się