14 lipca 2024, 13:14

Teraz

23°

Fakty

A A A

KĘPNO: Odsłonięto mural Józefa Piłsudskiego

W przeddzień Święta Niepodległości na budynku Powiatowego Centrum Pomocy Rodzinie w Kępnie uroczyście odsłonięto mural Józefa Piłsudskiego.


Mural stanowi formę upamiętnienia Marszałka Józefa Piłsudskiego na 105. rocznicę odzyskania przez Polskę Niepodległości. Inicjatorem powstania muralu była Powiatowa Biblioteka Publiczna w Kępnie a inicjatywę tę wsparło Starostwo Powiatowe w Kępnie.


Mural jest częścią programu do którego zakwalifikowała się Powiatowa Biblioteka Publiczna. Dostaliśmy dotację z Biura Niepodległa. Dziękujemy Starostwu Powiatowemu za uzupełnienie wkładu własnego, dzięki któremu mogliśmy zrealizować te projekty. Mural realizowała firma Nietak z rudy Śląskiej. Są to lidzie, którzy od dwudziestu lat malują murale w całej Polsce. Jako ciekawostkę mogę powiedzieć, że sześć lat temu malowali oni mural dla Urzędu Miasta i Gminy w Kępnie -powiedział dyrektor biblioteki Wiesław Walas.


W uroczystości odsłonięcia muralu oprócz przedstawicieli władz powiatowych uczestniczyła również kępińska młodzież. Wspólnie odśpiewano hymn państwowy i wypuszczono w niebo biało -czerwone balony Oprócz niewątpliwych walorów artystycznych, podnoszących estetykę budynku na którym namalowany został mural, niewątpliwie posiada on przede wszystkim wartość historyczną, odnoszącą się do tak ważnego wydarzenia w dziejach Polski, jakim było odzyskanie niepodległości. 


To symbol, który w jaskrawy sposób pokazuje kto jest najważniejszym człowiekiem bez którego nie byłoby odzyskania niepodległości – naczelnik państwa Józef Piłsudski, 1918 rok. Bardzo dziękuję za to, że możemy dzisiaj być świadkami tej uroczystości. Dziękuję za to, że ten mural znajduje się na obiekcie Powiatowego Centrum Pomocy Rodzinie. To jest chyba jedno z najlepszych lokalizacji. Dziękuję również a za to, że możemy spotkać się tutaj razem z młodzieżą i wspólnie ten mural odsłonić. To wyjątkowy dzień i wyjątkowy moment i mam nadzieję, że długo zapadnie on w pamięć - mówił starosta Robert Kieruzal.


Mural został zrealizowany w ramach programu "Niepodległa" z Biblioteką przez Narodowe Święto Niepodległości.

Autor: joanna.kaczorowska@radiosud.pl