6 grudnia 2021, 01:15

Teraz

-1°

Fakty

A A A

KĘPNO: "Park Starościański" będzie zmodernizowany

Burmistrz Piotr Psikus w obecności Wojciecha Jankowiaka, wicemarszałka Województwa Wielkopolskiego, podpisał w środę (20.10) umowę na rewitalizację „Parku Starościańskiego”. Ze strony wykonawcy umowę podpisała Barbara Sowa, reprezentująca firmę "Elektromex", która będzie realizowała to zadanie.

Wszystkie roboty budowlane prowadzone będą w formie zaprojektuj i wybuduj. Wartość kontraktu wynosi 3,3 mln zł, w tym unijna dotacja 2,1 mln zł. Termin wykonania wszystkich prac to 15 miesięcy od dnia podpisania umowy.

Pawilon wystawowy, pergola z czytelnią i mini placem zabaw oraz ogród sensoryczny to tylko niektóre zmiany zaplanowane w nowym Parku Starościańskim. Rewitalizacja tego urokliwego terenu możliwa jest w oparciu o środki zewnętrzne pozyskane dzięki rekordowej dotacji. Gmina Kępno uzyskała na rewitalizację Synagogi, Biblioteki oraz Parku Miejskiego i Starościańskiego 14 mln zł dotacji z Unii Europejskiej.

Rewitalizacja „Parku Starościańskiego” przewiduje szereg zmian. Od strony południowej wybudowany zostanie pawilon wystawowy. Ma to być budynek murowany z cegły, parterowy, kryty, z przeszklonym wejściem od strony parku oraz drugim przeszkleniem od ulicy Magnuszewskiego.

W parku powstanie pergola wykonana z masywnych belek i słupów drewnianych. Zostanie przeznaczona na czytelnię na świeżym powietrzu oraz plac zabaw dla dzieci. Obok pawilonu wystawowego w nasypie będzie zlokalizowana toaleta i pomieszczenie gospodarcze.

Ponadto w „Parku Starościańskim” powstanie ogród sensoryczny ze ścieżek o zmiennej nawierzchni i alejka z krzewów o jadalnych owocach. Tutaj zamontowane zostaną również gongi o różnych tonach.

Dla zaakcentowania centralnej części parku powstanie plac z fontanną poidełkiem. Przed biblioteką odtworzony zostanie ogród i zieleń parkowa. W centralnej części ogrodu przed biblioteką umiejscowiona będzie ławka multimedialna z ładowarką do telefonu i bezpłatnym wi-fi.

Ponadto przewidziany jest zakup i montaż koszy na śmieci, stojaków na rowery, latarni parkowych oraz systemu monitorującego. Przebudowie podlegać będzie także kanalizacja deszczowa i nawierzchnia sąsiadującej z parkiem ulicy ks. Magnuszewskiego.

Autor: daniel.tarchala@radiosud.pl