18 marca 2018, 23:49

Teraz

-10°

Fakty

A A A

KĘPNO: „Patriotyzm jutra”

Bibliotece Powiatowej w Kępnie odbyło się spotkanie pod nazwa „Patriotyzm jutra” w ramach projektu Wojewódzkiej Biblioteki i Centrum Animacji Kultury w Poznaniu.

W minionym roku obchodzono 60-ta rocznicę Poznańskiego Czerwca. W 1956 roku wybuchł pierwszy w PRL strajk generalny i demonstracje uliczne w Poznaniu. Protesty zostały krwawo stłumione przez wojsko i milicję. Strajk wybuchł w Zakładach im. Stalina, dziś w Zakładach Hipolita Cegielskiego w Poznaniu i przerodził się w spontaniczny protest Wielkopolan przeciw władzy. Na ulice Poznania do stłumienia strajku wysłano około 8. Tysięcy żołnierzy, 300 czołgów, kilkadziesiąt transporterów opancerzonych. W zamieszkach i z odniesionych ran według Instytutu Pamięci Narodowej zginęło 58 osób.
Pierwsza część spotkania z młodzieżą z ZSP nr 1 prowadziła Natalia Wolko-Stempniewicz z Biblioteki Powiatowej. W kolejnej Marcin Radomski z Wojewódzkiej Biblioteki i Centrum Animacji Kultury w Poznania przybliżył historię i miejsca tragicznego czwartku 28 czerwca 56 roku.
29 czerwca 56 roku premier Józef Cyrankiewicz wygłosił przemówienie radiowe, w którym padła między innymi słynna groźba, że "każdy prowokator czy szaleniec, który odważy się podnieść rękę przeciw władzy ludowej, niech będzie pewien, że mu tę rękę władza ludowa odrąbie".

Autor: ireneusz.czechlowski@radiosud.pl

lubZaloguj się

Redakcja Radia SUD nie ponosi odpowiedzialności za treść wypowiedzi zamieszczanych przez Internautów. Wypowiedzi zawierające wulgaryzmy, naruszające normy prawne, obyczajowe lub niezgodne z zasadami współżycia społecznego będą usuwane.

Brak komentarzy.