Fakty

A A A

KĘPNO: „Perspektywy 2017” - Ranking szkół

Kępińskie I Liceum Ogólnokształcącego nadal najlepsze w regionie. W opublikowanym przez ,,Perspektywy'' ogólnopolskim rankingu szkół ponadgimnazjalnych kępińska placówka zanotowała jednak kolejny spadek. Nieźle wypadły szkoły z Ostrzeszowa i Wieruszowa.

Wśród Liceów Ogólnokształcących o miejscu szkoły decydowały: sukcesy szkoły w olimpiadach (30%), wyniki matury z przedmiotów obowiązkowych (25%) oraz wyniki matury z przedmiotów dodatkowych (45%). Po raz kolejny w tej kategorii uwzględniono też osiągnięcia w olimpiadach międzynarodowych. LO nr 1 z Kępna sklasyfikowano na 252 miejscu (ranking liczy 500 pozycji). To o 37 pozycji gorzej niż przed rokiem. W ciągu dwóch lat szkoła spadła w rankingu aż o 168 pozycji. Przypomnijmy, w 2015 roku zajmowała w zestawieniu 84 miejsce! W skali województwa Wielkopolskiego LO nr 1 zajęło 12 miejsce (na 49 szkół). - Trzeba wziąć pod uwagę, że szkół tego typu w Polsce jest ponad 2200, dlatego uważam, że jest to pozycja bardzo dobra. My za bardzo nie musimy się porównywać w skali kraju, bowiem nie sądzę, aby ktoś z naszego wybierał się z nauką do  Szczecina, czy Bydgoszczy. Musimy bardziej patrzeć na nasze województwo. A tutaj awansowaliśmy z 14 na 12 miejsce. Przed nami jest dziewięć szkół poznańskich (w samym Poznaniu jest ponad 40 liceów), zaraz za nimi szkoły z Kalisza i Leszna, a np. gdzie są placówki z Konina, Piły Gniezna. My z perspektywy Poznania jesteśmy jednak prowincją i to w tym dobrym znaczeniu. Nasi uczniowie, żeby coś osiągnąć muszą włożyć więcej wysiłku. Nie mają pod ręką tego wszystkiego, co ich rówieśnicy z większych miast. W naszej szkole jest bardzo dużo osób dojeżdżających, którzy tłuką się autobusami czasami po półtorej godziny w jedną stronę, więc muszą włożyć więcej wysiłków, aby sukces osiągnąć. Nasza pozycja w skali Wielkopolski jest stabilna i bardzo dobra - skomentował wyniki rankingu Marek Froń, nauczyciel j. angielskiego z LO nr. 1.

Druga z kępińskich szkół - Liceum Ogólnokształcące nr 2 (ZSP nr 1) nie została sklasyfikowana w rankingu, co oznacza, że nie ma jej w pierwszej 500. W zestawieniu nie ma także szkół licealnych z Wieruszowa. W Ostrzeszowie LO nr 1 zajęło 358 miejsce. Dla tej szkoły to awans o 111 pozycji. W Wielkopolsce ostrzeszowski ogólniak zajął 23 miejsce. Najlepsze w Wielkopolsce jest II LO im. gen. Zamoyskiej i Heleny Modrzejewskiej z Poznania, które w skali kraju jest na 31 miejscu. Najlepszą szkołą licealną w kraju jest XIII Liceum Ogólnokształcące Szczecin.

W Rankingu Techników rozkład kryteriów był następujący: sukcesy szkoły w olimpiadach (20%), wyniki matury z przedmiotów obowiązkowych (20%), wyniki matury z przedmiotów dodatkowych (30%) oraz wyniki egzaminu zawodowego (30%). W tym zestawieniu Technikum nr 1 (ZSP nr 1) w Kępnie zajęło 49 miejsce w Wielkopolsce. W skali kraju nie zostało jednak sklasyfikowane. Najlepiej ze szkół w regionie wypadło Technikum nr 1 (ZS nr 1) Ostrzeszów. Szkoła ta jest na 14 miejscu w Wielkopolsce i 198 w skali kraju. Na 56 miejscu w województwie uplasowano Technikum nr 2 (ZS nr 2) Ostrzeszów ( w skali kraju brak klasyfikacji). Lepszy wynik uzyskało Technikum w ZSP im. St. Staszica w Wieruszowie, które w skali kraju zajęło 267 miejsce, a 14 w woj. łódzkim. Najlepszą szkołą jest - Technikum Elektroniczne w ZSE Bydgoszcz.

Autor: daniel.tarchala@radiosud.pl