24 stycznia 2021, 21:49

Teraz

-1°

Fakty

A A A

KĘPNO: Pożyczka powiatu (1 mln zł) dla szpitala umorzona

Powiat Kępiński umorzy pożyczkę w wysokości 1 mln zł dla szpitala w Kępnie. Podczas sesji Rady Powiatu rozmawiano o kondycji finansowej szpitala.

Do tej pory pożyczki dla szpitala były często praktykowane przez Powiat Kępiński, ale za każdym razem placówka musiała spłacać swoje zobowiązania. - Wszystkim zależy na tym, aby szpital kępiński funkcjonował dobrze, miał zabezpieczenie finansowe i mógł w odpowiedni sposób świadczyć usługi medyczne. Dlatego taka jest intencja Zarządu Powiatu, aby umorzyć pożyczkę, która została udzielona w styczniu br. na rzecz spłaty należności wobec ZUS - mówił starosta Robert Kieruzal.

- Szpital w Kępnie wykonał dużą pracę, aby wyjść z trudnej sytuacji finansowej - podkreśla dyrektor Beata Andrzejewska. - Nie jesteśmy jeszcze na takim etapie, aby funkcjonowanie szpitala bilansowało się, jednak dążymy usilnie do tego. Na koniec września wynik jest na poziomie straty 2.257.000,00 zł, czyli na koniec roku prognozowana strata może wynieść około 3 mln zł. Niestety koszty związane z drugą falą epidemii są spore, więc ten wynik może być trochę gorszy ale i tak lepszy od planowanej pierwotnie straty na ten rok, w wysokość 4 mln zł - dodała dyrektor szpitala.

Wszystkie wymagalne zobowiązania finansowe szpitala zostały spłacone. Ogólne zobowiązania wobec ZUS wynoszą 7,5 mln zł. - Uzgodnienia z dyrekcją ZUS zaowocowały układem ratalnym, który pozwala na spłatę zobowiązań z zachowaniem płynności finansowej szpitala i bezpiecznej działalności szpitala. Zobowiązania te nie stanowią zobowiązań wymagalnych i są regulowane zgodnie z terminami. Rozwiązanie to również pozwoliło na unikniecie kredytu bankowego i dodatkowych kosztów. Układ ratalnym w czasie epidemii jest rozwiązaniem bezkosztowym - podkreśliła w rozmowie z Radiem SUD dyrektor Andrzejewska.

Autor: daniel.tarchala@radiosud.pl