7 lipca 2020, 08:11

Teraz

12°

Fakty

A A A

KĘPNO: Premier RP przekazał 520 tys zł na nową karetkę

Premier Rządu Mateusz Morawiecki wydał decyzję o dofinansowaniu zakupu ambulansu sanitarnego typu „P” dla potrzeb usług medycznych świadczonych przez SPZOZ w Kępnie. Koszt dofinansowania, to 520 tys zł.

Przypomnijmy, kępiński szpital nie został zakwalifikowany do programu Ministerstwa Zdrowia dotyczącego wymiany ambulansów, dzięki któremu do stacji pogotowia ratunkowego w całym kraju trafiło 200 nowoczesnych karetek. Wówczas, poseł PE Andżelika Możdżanowska stwierdziła, że zrobi wszystko, aby do Kępna trafiły jednak środki, które pozwolą na zakup ambulansu.

- W ostatnich latach w Kępnie, w szpitalu udało się wybudować, wyposażyć i finalnie uruchomić nowoczesny blok operacyjny. W 2017 r dzięki pozyskanej dotacji ze środków UE na dachu szpitala zostało wybudowane nowoczesne lądowisko dla śmigłowców ratunkowych. Dopełnienie tej infrastruktury jest właśnie zakup nowoczesnego ambulansu sanitarnego typu „P”, który zapewni kompleksowość obsługi pacjentów i przede wszystkim zwiększy bezpieczeństwo pacjentów - powiedziała Radiu SUD Beata Andrzejewska, dyrektor szpitala. 

Jedną z pierwszych decyzji prezesa Rady Ministrów po utworzeniu nowego rządu, było przekazanie na ten cel z rezerwy budżetowej kwoty 520 tys zł. - Ta karetka jest niezbędna dla funkcjonowania Szpitalnego Oddziału Ratunkowego, dlatego bardzo cieszy mnie decyzja pana premiera - powiedziała Radiu SUD poseł Możdżanowska.

Brakującą kwotę potrzebną do zakupu samochodu, który kosztować ma ok 650 tys zł pokryją z budżetu gminy powiatu kępińskiego. Karetka podstawowa to najbardziej ogólna ze wszystkich dostępnych opcji. Do jej zespołu należą kierowca i ratownicy medyczni, dlatego jej widok na naszych drogach jest zdecydowanie najczęstszy. Nowy ambulans zakupiony zostanie do końca roku.

Autor: daniel.tarchala@radiosud.pl