27 października 2020, 18:20

Teraz

Fakty

A A A

KĘPNO: Profilaktyczne badania dla kobiet i mężczyzn

Szpital w Kępnie rozpoczął działania profilaktyczne dla mieszkańców całego regionu. Październik poświęcony jest na profilaktykę dla kobiet, a w listopadzie przygotowano badania dla mężczyzn.

Inauguracja projektu „Dbam o siebie, badam siebie, wygrywam” miała miejsce w sobotni poranek. - To początek akcji profilaktycznych prowadzonych przez nasz szpital. Planujemy działania we wszystkich gminach powiatu kępińskiego. W listopad przygotowaliśmy profilaktykę dla mężczyzn w kierunku raka jąder - mówi dyrektor SPZOZ Beata Andrzejewska.

Na Rynku dostępny był dla kobiet „Mammobus”. - To niezwykle istotne aby profilaktycznie badania prowadzić systematycznie, bo rak piersi, to dla kobiet to jeden z najgroźniejszych nowotworów - mówiła Małgorzata Djabełek-Macias, specjalista radioterapii onkologicznej z Dolnośląskiego Centrum Onkologii we Wrocławiu. - Mammografia jest bardzo istotnym badaniem, ponieważ możemy wykryć nowotwór na wczesnym etapie, kiedy jest to forma jeszcze bezinwazyjna - dodała lek. onkolog.

Ambasadorem kampanii profilaktycznej została między innymi poseł PE Andżelika Możdżanowska, która również skorzystała tego dnia z możliwości badania. - To jest niezwykle ważne żeby zadbać także o siebie, bo częściej dbamy o samochód, niż o własne zdrowie. Kobiety częściej dbają o wszystkich dookoła niż o własne zdrowie, dlatego ten „różowy październik” i listopad, który będzie poświęcony mężczyzną, niech będzie ważny aby zadbać o własne zdrowie - podkreślała europoseł.

Obecna podczas akcji, poseł RP Katarzyna Sójka, jako lekarz zaznaczyła, żeby w obecnej sytuacji pandemii, nie zaniedbywać innych chorób. - Wirusy nie czekają, ale i nowotwory nie czekają, tylko postępują. Myślimy cały czas o pandemii, a zapominamy o działaniach profilaktycznych, a wszystkie mieszkanki powiatu kępińskiego zachęcam do tej profilaktyki, bo wykrycie małego guza, we wczesnym etapie, może być całkowicie wyleczone - mówiła poseł Sójka.

Autor: daniel.tarchala@radiosud.pl