29 listopada 2020, 17:19

Teraz

Fakty

A A A

KĘPNO: Program "Ryś"

Zmniejszenie emisji CO2 oraz pyłów w wyniku poprawy efektywności wykorzystania energii w istniejących jednorodzinnych budynkach mieszkalnych to główne założenia nowego programu "Ryś".Jego inicjatorem jest Narodowy Fundusz Ochrony Środowiska i Gospodarki w Warszawie. O możliwości skorzystania z tego programu poinformował burmistrz Miasta i Gminy Kępna Piotr Psikus.

Wcześniej w mieście i gminie Kępno przeprowadzona została ankieta wśród mieszkańców na temat ograniczenia emisji CO2 poprzez te osoby, które byłyby zainteresowane podłączeniem się do sieci cieplnej, a przy tym likwidacji pieców węglowych i zamiany na inne źródło energii, która mieści się w ramach ograniczenia niskiej emisji. Wszystko to obejmował program "Kawka" Narodowego Funduszu Ochrony Środowiska o którym wiele mówiliśmy na naszej antenie. Udziałem w nim zainteresowanych jest około 400 nieruchomości w Gminie. Aktualnie program "kawka został w NFOŚ zawieszony i będzie realizowany poprzez Woj. Fundusze Ochrony Środowiska. Samorząd kępiński ujęty jest na liście rankingowej dotyczących Programu „Kawka”.Nową inicjatywą NFOŚ jest program Ryś.

Jest to typowy program termomodernizacyjny, adresowany do osób indywidualnych, a który dotyczy likwidacji źródła ciepła opalanego paliwem stałym i możliwości ogrzewania budynku paliwem ze źródeł odnawialnych lub sieci gazowej z sieci cieplnej. W ramach Programu Ryś można pozyskać środki na termomodernizację budynku, ocieplenie ścian zewnętrznych i izolację dachu, wymianę stolarki okiennej i drzwiowej, budowę nowej instalacji centralnego ogrzewania i wymianę kotła węglowego na inny z paliwem ze źródeł odnawialnych. Program skierowany jest nie tylko do odbiorców indywidualnych, ale i samorządów. Główny nacisk położony jest na osoby indywidualne, które mogą otrzymać kredyt lub pożyczkę w łącznej wysokości 100% kosztów kwalifikowanego wkładu przedsięwzięcia. Kredyt na 2,5% a pożyczka na 4% -powiedział burmistrz Piotr Psikus.

Maksymalny okres kredytowania to 15 lat, a maksymalny okres inwestycji 36 miesięcy. Ten kto otrzyma pożyczkę lub kredyt ma obowiązek zapłaty podatku dochodowego. Program Ryś to nie tylko kredyt, pożyczka, ale również dotacja. Program będzie realizowany w latach 2015-2023, a budżet pilotażu programu wynosi 400 mln zł (w tym 120 mln zł na dotacje) na lata 2015-2020 z możliwością zawierania umów kredytu / pożyczek wraz z dotacją do 2017 r./Rozpoczęcie naboru wniosków dla beneficjentów – po ogłoszeniu naboru przez banki i WFOŚiGW – spodziewany jest w I kwartale 2016 r.

Autor: joanna.kaczorowska@radiosud.pl

Archiwum komentarzy
Tryb sortowania komentarzy:
 • ~ : Już biegne po kredyt - taki miły niski kredycik bez namysłu wezme go bardzo chetnie.
  Nie mysląc ile zarabiam wezme tak sobie kredycik
  Kredyt piękna rzecz ale ten kredyt trzeba spłacać... za polskie stawki zarobkowe !!!

  11:07, 12 lipca 2016, | odpowiedz
 • ~myśliciel : Panie przewodniczący Unii - Tusk
  walczyc o zrównanie pensji w Unii
  Chyba wszyscy byli za unią bo myśleli o zrównaniu jakości życia - zarobkach

  10:09, 12 lipca 2016, | odpowiedz
 • ~myśliciel : Minimalna stawka zarobku w Niemczech 8 euro
  a Polska heh szkoda słów PUP w Kępnie wiekszość ofert 1980 brutto
  Jakbym zarabiał na niemiec to w dupie miałbym piec na węgiel.
  Program Ryś heh w stylu pomożemy wam tanszym kredytem a zarobki i tak jak w kraju 3 świata !!!

  10:05, 12 lipca 2016, | odpowiedz
 • ~myśliciel : program dający niskoprocentowany kredyt hmm
  Jakbym zarabiał jak w Niemczech to napewno miałbym gdzieś kocioł na węgiel.
  W niemieckich starszych domach ocieplenia nie dojżysz a i tak sie opłaca piec na olej opałowy.
  U nich ropa do auta jest w cenie1,5 maks euro a olej o połowę tańszy.
  W naszym kraju, jak się zabroni węglem to pomontują kominki z płaszczem wodnym na drzewo w którym i tak można palić byle czym
  : śmieciamy co sie poprostu pali
  Minimalna stawka w Ni...

  09:54, 12 lipca 2016, | odpowiedz
 • ~Alina : I kwartał 2016 roku już się skończył więc jaka jest poprawna data .Jestem zainteresowana

  07:28, 12 lipca 2016, | odpowiedz