28 marca 2024, 22:54

Teraz

11°

Fakty

A A A

KĘPNO: Program "Ryś"

Zmniejszenie emisji CO2 oraz pyłów w wyniku poprawy efektywności wykorzystania energii w istniejących jednorodzinnych budynkach mieszkalnych to główne założenia nowego programu "Ryś".Jego inicjatorem jest Narodowy Fundusz Ochrony Środowiska i Gospodarki w Warszawie. O możliwości skorzystania z tego programu poinformował burmistrz Miasta i Gminy Kępna Piotr Psikus.

Wcześniej w mieście i gminie Kępno przeprowadzona została ankieta wśród mieszkańców na temat ograniczenia emisji CO2 poprzez te osoby, które byłyby zainteresowane podłączeniem się do sieci cieplnej, a przy tym likwidacji pieców węglowych i zamiany na inne źródło energii, która mieści się w ramach ograniczenia niskiej emisji. Wszystko to obejmował program "Kawka" Narodowego Funduszu Ochrony Środowiska o którym wiele mówiliśmy na naszej antenie. Udziałem w nim zainteresowanych jest około 400 nieruchomości w Gminie. Aktualnie program "kawka został w NFOŚ zawieszony i będzie realizowany poprzez Woj. Fundusze Ochrony Środowiska. Samorząd kępiński ujęty jest na liście rankingowej dotyczących Programu „Kawka”.Nową inicjatywą NFOŚ jest program Ryś.

Jest to typowy program termomodernizacyjny, adresowany do osób indywidualnych, a który dotyczy likwidacji źródła ciepła opalanego paliwem stałym i możliwości ogrzewania budynku paliwem ze źródeł odnawialnych lub sieci gazowej z sieci cieplnej. W ramach Programu Ryś można pozyskać środki na termomodernizację budynku, ocieplenie ścian zewnętrznych i izolację dachu, wymianę stolarki okiennej i drzwiowej, budowę nowej instalacji centralnego ogrzewania i wymianę kotła węglowego na inny z paliwem ze źródeł odnawialnych. Program skierowany jest nie tylko do odbiorców indywidualnych, ale i samorządów. Główny nacisk położony jest na osoby indywidualne, które mogą otrzymać kredyt lub pożyczkę w łącznej wysokości 100% kosztów kwalifikowanego wkładu przedsięwzięcia. Kredyt na 2,5% a pożyczka na 4% -powiedział burmistrz Piotr Psikus.

Maksymalny okres kredytowania to 15 lat, a maksymalny okres inwestycji 36 miesięcy. Ten kto otrzyma pożyczkę lub kredyt ma obowiązek zapłaty podatku dochodowego. Program Ryś to nie tylko kredyt, pożyczka, ale również dotacja. Program będzie realizowany w latach 2015-2023, a budżet pilotażu programu wynosi 400 mln zł (w tym 120 mln zł na dotacje) na lata 2015-2020 z możliwością zawierania umów kredytu / pożyczek wraz z dotacją do 2017 r./Rozpoczęcie naboru wniosków dla beneficjentów – po ogłoszeniu naboru przez banki i WFOŚiGW – spodziewany jest w I kwartale 2016 r.

Autor: joanna.kaczorowska@radiosud.pl