29 stycznia 2022, 01:47

Teraz

-1°

Fakty

A A A

KĘPNO: Prosto z USA na komendę

Wnuk starszego przodownika Kazimierza Eitnera odwiedził Ziemię Kępińską. Przyleciał z USA, aby upamiętnić postać swojego dziadka i poznać tę część rodzinnej historii.

W miniony piątek Komendę Powiatową Policji w Kępnie odwiedził Kazimierz Eitner - wnuk starszego przodownika Policji Państwowej Kazimierza Eitnera, który od roku 1922 pełnił obowiązki na terenie powiatu kępińskiego - kolejno w Mikstacie, Opatowie, Kępnie i Rychtalu, gdzie służył do września 1939 roku. Później został zatrzymany i trafił do obozu w Ostaszkowie. Ostatni kontakt z rodziną miał 24 grudnia 1939 roku. Wszystko zaczęło się, gdy kilka tygodni temu do KPP w Kępnie przybyła rodzina Eitnerów, mieszkająca w Polsce, która niedawno dowiedziała się o istnieniu książki o historii mundurowych II RP i tablicy pamiątkowej. Szybko też ustalono, że wnuk jednego z funkcjonariuszy upamiętnionych na tablicy i w książce chce przyjechać do Polski, aby oddać hołd zmarłemu dziadkowi i zwiedzić rodzinne strony.

Kilkadziesiąt lat później wnuk policjanta, jego imiennik, również odwiedził powiat kępiński i miejsce pracy swojego dziadka. Aby upamiętnić swa rodzinę i postać dziadka K. Eitner przyjechał specjalnie z USA - mieszka w górach, godzinę drogi od Waszyngtonu. Uroczyste spotkanie Patrycji i Kazimierza Eitnerów z kierownictwem Komendy Powiatowej Policji w Kępnie miało miejsce 12 maja 2017 roku. Wzięli w nim udział: Komendant Powiatowy podinsp. Tomasz Paziewski, jego zastępca - podinsp. Robert Ciesielski, naczelnik Wydziału Prewencji nadkom. Mirosław Wiśniewski, naczelnik Wydziału Kryminalnego - podinsp. Janusz Błach, naczelnik Wydziału Ruchu Drogowego - podinsp. Lechosław Wróbel, autorzy książki o historii policjantów Ziemi Kępińskiej - podkom. Mateusz Lewek i st. sierż. Anna Lubojańska oraz emerytowany komendant KPP w Kępnie - insp. Krzysztof Zimny.

Podczas spotkania Kazimierz Eitner opowiedział historię jego rodziny i dalsze losy - po wyjeździe z Polski. Miał też bogate archiwum zdjęć rodzinnych i dokumentów dziadka pracującego na Ziemiach Kępińskich. Kserokopie wszystkich materiałów przekazał na pamiątkę kępińskiej komendzie. Sam także wiele dowiedział się o etapach powstawania książki oraz projekcie upamiętnienia mundurowych dębami pamięci i specjalną tablicą. Sam również złożył hołd nieżyjącemu dziadkowi.

Autor: daniel.tarchala@radiosud.pl

Archiwum komentarzy
Tryb sortowania komentarzy:
 • ~Wójt Kępna : A jednak ludzie w mundurach mają serca:)

  08:14, 17 maja 2017, | odpowiedz
 • ~Tofik : Ale ten komendant się postarzał...

  21:30, 16 maja 2017, | odpowiedz
 • ~Skrót myślowy : przodownika Policji Państwowej Kazimierza Eitnera, który od roku 1922 pełnił obowiązki na terenie powiatu kępińskiego - kolejno w Mikstacie, Opatowie, Kępnie i Rychtalu, gdzie służył do września 1939 roku. Później został zatrzymany i trafił do obozu w Ostaszkowie - gdzie zatrzymany w Kępnie przez kogo

  08:51, 16 maja 2017, | odpowiedz
 • ~xxx : Fajny gest i ciekawa historia...

  08:40, 16 maja 2017, | odpowiedz