8 grudnia 2021, 12:01

Teraz

-2°

Fakty

A A A

KĘPNO: Przełożenie remontu na Warszawskiej to nie wina mieszkańców

Wracamy do sprawy remontu ul.Warszawskiej w Kępnie. Modernizacja miała być przeprowadzona w miesiącach wakacyjnych.Termin jednak ulegnie zmianie w związku z protestami mieszkańców, którzy nie zgadzają się na położenie na ulicy kostki brukowej.Takie uzasadnienie przedstawił na konferencji prasowej burmistrz Piotr Psikus. Nie zgadza się z tym przedstawiciel protestujących mieszkańców Marek Adamski, który przesłał do naszej redakcji pismo w tej sprawie.

Jak pisze Adamski od 2015 roku przyniósł do Ratusza dwie petycje w sprawie remontu ul. Poniatowskiego oraz zmiany nawierzchni ul. Warszawskiej. Podpisało się pod nimi łącznie 190 osób, w okresie od 2015 roku wysłał też kilkanaście pism i e-maili z problemami w/w ulic.

Niech Kępnianie osądzą czy petycja 70 osób i prośba w sprawie czynności obywatelskiej do konserwatorów w Kaliszu i Poznaniu to zastraszanie samorządu , czy zawiadomienie prokuratury podpisane nazwiskiem to donos . W piśmie zawiadamiam, że na ulicy Warszawskiej jest ryzyko katastrofy budowlanej i zakłócana jest codziennie cisza nocna oraz jest zagrożenie życia dla chorych wskutek wibracji i hałasu. Czy to jest anonimowy donos? Widziałem zagrożenie to zawiadomiłem.Moje sumienie jest czyste, jak się coś stanie to z urzędu wspomniana instytucja zajmie się problemem. Przełożenie terminu remontu ul. Warszawskiej to ewidentna wina Gminy i dyktatorskiego postępowania Konserwatora . Burmistrz na konferencji prasowej błędami obciąża moją osobę i podpisanych mieszkańców. Błędy popełniają nawet sądy, sztuką jest przyznanie się i naprawienie szkody. Motorem mojego działania był sposób, w jaki my jako mieszkańcy Kępna, a w szczególności planowanej do remontu ulicy zostaliśmy potraktowani - żali się Marek Adamski.

W dalszej części pisma czytamy, że nie było żadnych konsultacji społecznych, zgodnie z prawem budowlanym nowa inwestycja nie może pogorszyć stanu istniejącej,właściciel posesji, która graniczy z nową inwestycją powinien otrzymać zawiadomienie, ma określony prawem czas na swoje zastrzeżenia. Nikt z właścicieli nie otrzymał informacji pisemnej.Na etapie projektowania nie było żadnej wizyty projektanta, biegłego, który ocenia stan domów. Brak prognoz symulacji natężenia hałasu a to przewidują określone prawem normy. Żaden właściciel sklepu , domu, lokator nie otrzymał pisma od kiedy do kiedy będzie remont. Mając taką wiedzę mógł zaplanować np. urlopy i przetrzymać remont bez strat.

O remoncie i zmianie nawierzchni mieszkańcy i kupcy dowiedzieli się pod koniec kwietnia z informacji medialnych. Pozwolenie na budowę zostało wydane w styczniu! Więc był czas na logiczną dyskusję, bez opóźniania terminu budowy. Wystarczyło poszanować podatników, poinformować w cywilizowany sposób. Zmiana terminu budowy to kara za niepokorność i sprzeciw mieszkańców -uważa Adamski.

Adamski otrzymał odpowiedź od Wielkopolskiego Wojewódzkiego Konserwatora Zabytków w którym m.in został poinformowany, że to w gestii Burmistrza Miasta i Gminy pozostawało przeprowadzenie ewentualnych konsultacji z mieszkańcami miasta w wyżej wymienionym zakresie oraz wykonania niezbędnej dokumentacji, natomiast kwestie sprawdzenia złego stanu zachowania budynków przy ul.Warszawskiej oraz zbadanie wpływu ruchu pojazdów na stan ich konstrukcji należą do kompetencji Powiatowego Inspektora Nadzoru Budowlanego w Kępnie.

Nie takiej demokracji oczekiwałem. W oświadczeniu prasowym Pan Burmistrz powiedział nieprawdę - nie wysłałem żadnego pisma do Nadzoru Budowlanego. Powiadomiłem Wojewodę, Poseł Możdzanowską, Prokuraturę w Kępnie i Burmistrza -kończy Marek Adamski.

Pisma na stronie  admfoto.pl/petycja.pdf

Autor: joanna.kaczorowska@radiosud.pl

Archiwum komentarzy
Tryb sortowania komentarzy:
 • ~ : Kostkę na walki młodych na tym krótkim odcinku co mieszka burmistrz oraz likwidacja zakazu wjazdu od osinskiej bo obecnie dwukierunkowa ale nie dla ludzi od strony
  Osinskiej

  08:35, 9 czerwca 2017, | odpowiedz
 • ~mieszkaniec : Zamiast biadolić na tym forum - zbierzcie się ludzie za rok i pokażcie środkowy palec burmistrzowi. Nie dopuśćcie, by kiełbacha wyborcza pt. BASEN pozwoliła wygrać kolejne wybory. Rozliczyć też by się przydało a jest tego trochę...

  20:19, 7 czerwca 2017, | odpowiedz
 • ~ : Kostkę panie burmistrzu niech położą na pana ulicy bohaterów września przed pana domem oraz w promocji wnioskuję o likwidację zakazu wjazdu od osinskiej . Drogą dwukierunkowa ale nie dla wszystkich tak to się dba o ciszę koło siebie

  20:18, 7 czerwca 2017, | odpowiedz
 • wyborca : do Ja: PKS w Kepnie też nie mógl sprzedawać, a sprzedał.....

  14:13, 7 czerwca 2017, | odpowiedz
 • ~Ja : Burmistrz nie może sprzedać lokomotywy bo nie jest własnością gminy tylko kolei ale znawca tematu się znalazł nie pisz bzdur.

  00:08, 7 czerwca 2017, | odpowiedz
 • ~Do mmm : Rozwiń może to , że plebs kępiński wybierał między złym a gorszym. Chcesz nam powiedzieć , że Kępowej też się łapki kleiły. Postradaliście zmysły i tyle , a pleps za pół marcinka , którego dostał na rynku wybrał butę i samowolę.

  22:37, 5 czerwca 2017, | odpowiedz
 • ~Ave : Ulica Broniewskiego nie jest remontowana ponieważ straty Brico są ważniejsze niż bezpieczeństwo ķępnian ,kasa a poleps
  i tak zapłaci różnice w podatkach.ave demkratura

  22:03, 5 czerwca 2017, | odpowiedz

Więcej komentarzy