28 marca 2024, 10:27

Teraz

13°

Fakty

A A A

KĘPNO: Radni zdecydowali o losie szkół

Wszystkie szkoły podstawowe w Gminie Kępno zostają. Dodatkowo powstanie jedna szkoła podstawowa na terenie miasta i jedna w Mikorzynie.
Jednogłośnie radni podczas czwartkowej sesji podjęli decyzję o dostosowaniu sieci podstawówek i gimnazjów do nowego ustroju szkolnego.

Gimnazjum nr 2 w Kępnie przekształcone zostanie 1 września 2017 roku w ośmioklasową podstawówkę (nowa nazwa: SP2 Kępno). Gimnazjum nr 1 w Kępnie włączone zostanie do Szkoły Podstawowej nr 3, Gimnazjum w Krążkowach włączone zostanie w struktury Szkoły Podstawowej nr 1 w Kępnie, ale zajęcia dla tych gimnazjalistów odbywać się będą przy ul. Zamkowej - w siedzibie dzisiejszego Gimnazjum nr 2. Zespół Szkół w Mikorzonie (gimnazjum i podstawówka) będzie teraz Szkołą Podstawową. 

Osiem, dotychczas funkcjonujących szkół podstawowych na terenie gminy od 1 września stanie się ośmioklasowymi. Dotyczy to: SP 1, SP 3, SP Hanulin, SP Kierzno, SP Krążkowy, SP Myjomice, SP Olszowa, SP Świba. Nowo powstało szkoła SP nr 2 będzie także zgodnie z wymogami ośmioklasowa. Jak powiedziała Małgorzata Frala- Kędzior, od początku listopada odbyło się ponad 30 spotkań dotyczących reformy, z pracownikami oświaty, kuratorium, rodzicami a nawet uczniami. - Opracowywane były analizy demograficzne, organizacyjne, kadrowe i wykorzystania zasobów lokalowych istniejących szkół - powiedziała naczelnik Wydziału Oświaty.

Niestety niż demograficzny będzie miał kolosalne znaczenie w późniejszych latach. Od momentu powstania gimnazjów (2002 rok) na terenie gminy, drastycznie spadła ilość uczniów. Aktualnie uczniów jest mniej o 36% w gimnazjach i o 21% w szkołach podstawowych. To oznacza, że nie wszystkie szkoły podstawowe w niedalekiej przyszłości spełnią przy takiej tendencji określone wymogi. Rozpocznie się rywalizacja placówek o pozyskania ucznia, aby szkoła mogła przetrwać. To także wiąże się ze sporym ruchem kadrowym nauczycieli. Burmistrz Piotr Psikus podkreślał, że szukano takiego rozwiązania, które pogodzi niż demograficzny z wyzwaniami, które samorząd ma wdrożyć w życie. - Mimo spadku ilości dzieci, chcemy utrzymać 10 placówek i tutaj wielka rola nauczycieli, aby konkurencja, która będzie naturalnym zjawiskiem w kępińskiej oświacie, nie spowodowała konieczności podejmowania przez nas nielubianych i nieoczekiwanych przez nikogo decyzji. To rodzice zadecydują, z których szkół dzieci będą korzystać - powiedział Piotr Psikus, który podkreślał, że spotykał się ze środowiskiem nauczycieli bardzo często i bali się o swoją pracę. - Widziałem twarze nauczycieli, pytali czy będziemy mieć pracę? Mamy swoje rodziny, czy nam pomożecie rozwiązać nasze problemy? Dlatego chcieliśmy kadrę nauczycieli w naszej gminie maksymalnie zagospodarować - dodał burmistrz.

Jak zaznaczono w trakcie sesji ,nieuniknione jest aby w tym samym składzie etatowym nauczycieli, przejść całą reformę oświaty. Kadra kierownicza placówek także ulegnie zmianie. Aktualni dyrektorzy szkół gimnazjalnych staną się naturalnymi zastępcami dyrektorów w szkołach podstawowych. Warto jednak pamiętać, że w większości podstawówek w tym roku zostanie ogłoszony konkurs na stanowisko dyrektora. Obecna podczas sesji poseł Andżelika Możdżanowska (PSL) mówiła, że to najlepsze stanowisko, jakie rada mogła wypracować. - Dziękuję za to głosowanie, bo wyraziliście państwo wolę mieszkańców. Analizy ekonomiczne i finansowe są trudne. Wszyscy stanęliśmy przed obliczem trudnej reformy. Każdy ma wątpliwości i obawy, ale od kształcenia młodego pokolenia zależy budowanie ojczyzny. Jak nie będzie młodego pokolenia, to na nic się zdają wszelkie inwestycje na terenie miasta, które tak pięknie się rozwija - mówił poseł Możdżanowska.

Autor: daniel.tarchala@radiosud.pl