18 marca 2018, 23:53

Teraz

-10°

Fakty

A A A

KĘPNO: Radni zdecydowali o losie szkół

Wszystkie szkoły podstawowe w Gminie Kępno zostają. Dodatkowo powstanie jedna szkoła podstawowa na terenie miasta i jedna w Mikorzynie.
Jednogłośnie radni podczas czwartkowej sesji podjęli decyzję o dostosowaniu sieci podstawówek i gimnazjów do nowego ustroju szkolnego.

Gimnazjum nr 2 w Kępnie przekształcone zostanie 1 września 2017 roku w ośmioklasową podstawówkę (nowa nazwa: SP2 Kępno). Gimnazjum nr 1 w Kępnie włączone zostanie do Szkoły Podstawowej nr 3, Gimnazjum w Krążkowach włączone zostanie w struktury Szkoły Podstawowej nr 1 w Kępnie, ale zajęcia dla tych gimnazjalistów odbywać się będą przy ul. Zamkowej - w siedzibie dzisiejszego Gimnazjum nr 2. Zespół Szkół w Mikorzonie (gimnazjum i podstawówka) będzie teraz Szkołą Podstawową. 

Osiem, dotychczas funkcjonujących szkół podstawowych na terenie gminy od 1 września stanie się ośmioklasowymi. Dotyczy to: SP 1, SP 3, SP Hanulin, SP Kierzno, SP Krążkowy, SP Myjomice, SP Olszowa, SP Świba. Nowo powstało szkoła SP nr 2 będzie także zgodnie z wymogami ośmioklasowa. Jak powiedziała Małgorzata Frala- Kędzior, od początku listopada odbyło się ponad 30 spotkań dotyczących reformy, z pracownikami oświaty, kuratorium, rodzicami a nawet uczniami. - Opracowywane były analizy demograficzne, organizacyjne, kadrowe i wykorzystania zasobów lokalowych istniejących szkół - powiedziała naczelnik Wydziału Oświaty.

Niestety niż demograficzny będzie miał kolosalne znaczenie w późniejszych latach. Od momentu powstania gimnazjów (2002 rok) na terenie gminy, drastycznie spadła ilość uczniów. Aktualnie uczniów jest mniej o 36% w gimnazjach i o 21% w szkołach podstawowych. To oznacza, że nie wszystkie szkoły podstawowe w niedalekiej przyszłości spełnią przy takiej tendencji określone wymogi. Rozpocznie się rywalizacja placówek o pozyskania ucznia, aby szkoła mogła przetrwać. To także wiąże się ze sporym ruchem kadrowym nauczycieli. Burmistrz Piotr Psikus podkreślał, że szukano takiego rozwiązania, które pogodzi niż demograficzny z wyzwaniami, które samorząd ma wdrożyć w życie. - Mimo spadku ilości dzieci, chcemy utrzymać 10 placówek i tutaj wielka rola nauczycieli, aby konkurencja, która będzie naturalnym zjawiskiem w kępińskiej oświacie, nie spowodowała konieczności podejmowania przez nas nielubianych i nieoczekiwanych przez nikogo decyzji. To rodzice zadecydują, z których szkół dzieci będą korzystać - powiedział Piotr Psikus, który podkreślał, że spotykał się ze środowiskiem nauczycieli bardzo często i bali się o swoją pracę. - Widziałem twarze nauczycieli, pytali czy będziemy mieć pracę? Mamy swoje rodziny, czy nam pomożecie rozwiązać nasze problemy? Dlatego chcieliśmy kadrę nauczycieli w naszej gminie maksymalnie zagospodarować - dodał burmistrz.

Jak zaznaczono w trakcie sesji ,nieuniknione jest aby w tym samym składzie etatowym nauczycieli, przejść całą reformę oświaty. Kadra kierownicza placówek także ulegnie zmianie. Aktualni dyrektorzy szkół gimnazjalnych staną się naturalnymi zastępcami dyrektorów w szkołach podstawowych. Warto jednak pamiętać, że w większości podstawówek w tym roku zostanie ogłoszony konkurs na stanowisko dyrektora. Obecna podczas sesji poseł Andżelika Możdżanowska (PSL) mówiła, że to najlepsze stanowisko, jakie rada mogła wypracować. - Dziękuję za to głosowanie, bo wyraziliście państwo wolę mieszkańców. Analizy ekonomiczne i finansowe są trudne. Wszyscy stanęliśmy przed obliczem trudnej reformy. Każdy ma wątpliwości i obawy, ale od kształcenia młodego pokolenia zależy budowanie ojczyzny. Jak nie będzie młodego pokolenia, to na nic się zdają wszelkie inwestycje na terenie miasta, które tak pięknie się rozwija - mówił poseł Możdżanowska.

Autor: daniel.tarchala@radiosud.pl

lubZaloguj się

Redakcja Radia SUD nie ponosi odpowiedzialności za treść wypowiedzi zamieszczanych przez Internautów. Wypowiedzi zawierające wulgaryzmy, naruszające normy prawne, obyczajowe lub niezgodne z zasadami współżycia społecznego będą usuwane.

 • ~jan: Oj będzie płacz po tej reformie. Moim zdaniem mleko dopiero się wyleje. Za chwilę zacznie brakować uczniów w małych, wiejskich szkołach. Nauczyciele polecą, szkoły do zamknięcia z powodu najprostszej kalkulacji. Ale to dopiero po wyborach samorządowych;) O stronie programowej wolę nie myśleć... Uczniom perspektyw,nauczycielom szacunek, rodzicom wytrwałości. Dobrego dnia

  07:55, 23 lutego 2017
 • ~zainteresowana: Jestem pod wrażeniem współpracy jaka byla w Kępnie 30spotkan brawo jak soe chce to idzie współpracować A u nas w Baranowie takie lekceważenie mieszkańców i to juz nie ważne z której miejscowości wczoraj sami tego doświadczyliśmy gdzie byli obecni rodzice z kazdej miejscowości i chcieli rozmawiać jak to u nas będzie wyglądać ze szkolami

  23:30, 17 lutego 2017
 • ~owen: Andzela mruga jak mucha.... tylko fryzura nie wyjsciowa... co ja gadam! Przeciesz to duma naszego miasta. To juz ostatnia kadendcja Pani posel!!! Nie chcemy juz Cie ogladac

  21:04, 17 lutego 2017
 • ~zainteresowana: Dziękuję za odpowiedz mam taka nadzieje ze zostaną podjęte zgodnie z oczekiwaniami rodziców i ze będą ich opinie brane tez pod uwagę bo jak narazie wprowadzany jest haos i niepewność a w niektórych szkołach rodzice nawet nie sa informowani co sie dzieje a nasza włodarz juz po raz drugi byla nie obecna na komisji oświaty w Baranowie

  20:22, 17 lutego 2017
 • Administrator: Odpowiadając na pytanie czytelnika: skąd wiadomo już o planowanej sesji w Baranowie, gminy są zobowiązane do podjęcia uchwały o sieci szkół do końca lutego, gmina Baranów takiej uchwały jeszcze nie podjęła, więc sesja musi się odbyć do 28 lutego, a więc jest to kwestia najbliższych dni.

  20:01, 17 lutego 2017
 • ~Wolny obywatel: Sądzę, że budunek po Gimnazjum w Krazkowach, przejmie p. Macierewicz, wraz ze swoim pseudo wojskiem. PiS to rakotworcza zaraza.

  13:26, 17 lutego 2017
 • ~Nowo narodzony: Jest 500+ wskaźnik narodzin wzrasta.

  Belfer: pracujesz do godziny 14:00 czyli 8godzin

  12:29, 17 lutego 2017

Więcej komentarzy