27 maja 2024, 18:20

Teraz

23°

Fakty

A A A

KĘPNO: Razem z ARTwarium i Global Kępno na projekcie w Hiszpanii i we Włoszech

Uczestnicy o projekcie w Hiszpanii i we Włoszech

Młodzież z kępińskiego regionu uczestniczy w wieloetapowym międzynarodowym projekcie „Ultreia Lab”. Zapraszamy na krótką rozmowę w Radiu Sud 15 i 16 kwietnia o 18.05. 


Wszystko odbyło się poprzez platformę Global Kępno, która powstała dzięki współpracy Stowarzyszenia ARTwarium (posiadającego akredytację międzynarodową do tego typu projektów) z Gminą Kępno. Projekt rozpoczął się już we wrześniu poprzedniego roku. Na początku miał miejsce wyjazd do Madrytu, potem był czas na działania lokalne w Polsce we współpracy z Zespołem Szkół Ponadpodstawowych nr 1 w Kępnie. Zmotywowani projektem w Hiszpanii młodzi uczestnicy postanowili wziąć sprawy w swoje ręce tworząc własne przedsięwzięcie - poprzez metodę teatru uciśnionych (theatre of the oppressed) chcieli poznać najważniejsze problemy współczesnej młodzieży. Poruszone zostały różnorodne problemy m.in.: wykluczenie, hejt, przemoc, używki.


„Pozytywnym aspektem było dla nas to, iż młodzi ludzie sami znajdowali potencjalne rozwiązania wykreowanych sytuacji. Stworzona została przestrzeń do refleksji i własnych przemyśleń. Utwierdziło nas to w przekonaniu, iż jest w młodych ludziach gotowość do współpracy” - komentuje Piotr Kloska lider grupy.


Teraz przyszedł moment na dokończenie zaplanowanych aktywności we włoskiej miejscowości Lecce. Jak podkreślają młodzi uczestnicy jest to dla nich wielkie i wartościowe wyzwanie oraz olbrzymia przygoda, gdzie na każdym etapie ich zaangażowania uczą się coraz to nowych rzeczy w ramach pozaformalnej edukacji. Nauka dbania o siebie, radzenia sobie z emocjami, aktywizacja lokalnych społeczności, wspinaczki i podróże górskie, niesamowite znajomości, nauka języka i wiele wiele więcej… o tym jak warto angażować się w tego typu działania młodzież opowiedziała na antenie radia SUD.  Całą rozmowę usłyszeć można pod poniższym artykułem.


„ARTwarium od samego początku miało być przestrzenią rozwoju dla młodzieży z naszego regionu i każdym naszym projektem potwierdzamy, że tak jest, że tego typu projekty międzynarodowe dodają prawdziwych skrzydeł do osobowego rozwoju. Cieszymy się, że lokalny samorząd - Gmina i Miasta Kępno aktywnie współpracują z nami w tych zadaniach” - komentuje Dawid Kosakiewicz koordynator projektu.


Pierwszy etap projektu „Ultreia Lab” to głównie wędrówka na szlakach górskich w regionie Madrytu (szlak Cercedilla - Navacerrada, Navacerrada - Pingarron, Pingarron - Rascafria). Przygoda z wędrówką była pretekstem do tego aby dowiedzieć się więcej o sobie, wspólnych potrzebach i motywacjach do podjęcia działań w lokalnych społecznościach. Co czeka uczestników już od najbliższego weekendu we Włoszech? - dowiemy się z pewnością dokładnie po ich powrocie.


W projekcie uczestniczy siedmiu młodych polskich uczestników oraz jeden młody lider z Polski, w sumie w działania zaangażowanych jest bezpośrednio dwudziestu czterech międzynarodowych uczestników z Polski, Hiszpanii i Włoch. 

Autor: redakcja@radiosud.pl