17 czerwca 2019, 02:44

Teraz

16°

Fakty

A A A

KĘPNO: Strażak topił się w przeręblu

W piątek 11 stycznia, przy hali widowiskowo-sportowej w Kępnie zorganizowano pokaz akcji ratowniczej na zamarzniętym zbiorniku wodnym.

Demonstrację zorganizowała Komenda Powiatowa Policji w Kępnie wspólnie z Państwową Strażą Pożarną z Kępna oraz Ochotniczą Strażą Pożarną z Bralina.
- W dniu dzisiejszym na zbiorniku wodnym przy hali widowiskowo-sportowej wspólnie ze straża pożarną, przeprowadzone zostały działania, które miały uświadomić dzieci i młodzież, jak niebezpieczne jest wchodzenie na zbiorniki wodne, które zimą zamarzają, pnieważ przez załamanie się lodu, może dojść do utonięcia - powiedziała nam rzecznik prasowy KPP w Kępnie, sierż. Justyna Niczke.
Instruktaż dotyczył ratowania kogoś, pod kim załamał się lód. Strażacki pozorant, ubrany w wypornościowy skafander „wpadł” do przerębla. Najpierw pokazał zebranym na brzegu, w jaki sposób można spróbować wydostać się samemu; czyli nie wykonywać gwałtownych ruchów, spróbować położyć się na lodzie i czołgać w kierunku brzegu. Podczas prezentacji, podano również kilka sposobów ratowania takiej osoby np. przez rzucenie liny, związanego ubrania czy podania długiego kija. Przy czym, jak zaznaczono, zawsze konieczne jest zadbanie przede wszystkim o własne bezpieczeństwo.
W dalszej części strażacy pokazywali, w jaki sposób sami działają w takich wypadkach, jednak dla nich nie był to jedynie pokaz, a kolejna okazja do przeprowadzenia ćwiczeń.
- Wspólnie z policją chcieliśmy pokazać standardowe działania strażaków w kontekście działań na lodzie, a także bezpieczeństwa i wszystkich procedur z tym związanych. Uświadomiliśmy także młodzież, czym jest hipotermia i w jakim stopniu zagraża ona ludzkiemu życiu i zdrowiu - relacjonował w rozmowie z nami Zastępca Dowódcy Jednostki Ratowniczo-Gaśniczej w Kępnie
ktp. Mateusz Grzesiak.
Piątkowy pokaz był podsumowaniem spotkań pod nazwą:”Bezpieczne ferie 2019”, które funkcjonariusze kępińskiej policji przeprowadzali w szkołach i przedszkolach na terenie całego powiatu. Spotkania te miały na celu uświadomić dzieci i młodzież, jak bezpiecznie spędzić ferie. Przede wszystkim jednak, podczas takich spotkań ostrzegano, że nie wolno wchodzić zimą na lód, ani zjeżdżać sankami w bliskim rejonie dróg czy organizować kuligów na sankach po drogach publicznych za samochodem.

Autor: arek.skiba@radiosud.pl

Archiwum komentarzy
Tryb sortowania komentarzy:
 • ~DSD : Kiedyś nie było tam takich pokazów bo było tam wody do pasa.
  Graliśmy tam w Hokeja każde ferie i nic się nie stało.
  Teraz jest tam głęboko i my zapłaciliśmy za to.

  18:19, 12 stycznia, | odpowiedz
 • ~AMAR : Robili to dla siebie czy na pokaz Z chęcią z dzieckiem bym na ten pokaz poszedł , ale ani widu ani słychu .

  17:55, 12 stycznia, | odpowiedz
 • ~Kępnianin : Dlaczego kilka lat temu ten zalew pogłębiono zwiększając zagrożenie dla dzieci i wydano na to pieniądze.

  12:41, 12 stycznia, | odpowiedz
 • ~mieszkaniec : Tylko krytykować siedząc w ciepłym fotelu nic nie robiąc! Co za wredni ludzie tu wypisują. Świetny pomysł. Tylko więcej takich akcji. Być może dzięki temu jakiś dzieciak nie wejdzie na lód, a jak wejdzie to będzie wiedział jak ratować kolegę.

  10:31, 12 stycznia, | odpowiedz
 • ~Michał : Dlaczego takie pokazy nie są wcześniej nagłośnione medialnie, pewnie dużo chętnych, obejrzało by te ćwiczenia. Ale jak zawsze PSP w Kępnie nie robi tego dla społeczeństwa, tylko dla pokazania się w Poznaniu.

  20:55, 11 stycznia, | odpowiedz
 • ~Arek : topił się czy to był pokaz akcji ratowniczej. Clikbaitowy tytuł.

  20:09, 11 stycznia, | odpowiedz