16 października 2019, 01:22

Teraz

13°

Fakty

A A A

KĘPNO: Uroczyste obchody 100. rocznicy Powstania Policji Państwowej

Dzisiaj na kępińskim rynku, na pamiątkę uchwalonej przez Sejm Rzeczypospolitej Polskiej w 1919 roku ustawy, o powołaniu policji państwowej, świętowano 100. rocznicę jej powstania.

Świętu towarzyszyło oficjalne wręczenie policjantom odznaczeń i medali oraz aktów mianowania na wyższe stopnie służbowe.
Historię początków 100-letniej policji państwowej, oraz rok młodszej kępińskiej jednostki, przypomniał Komendant Powiatowy mł.insp. Robert Ciesielski.
- Początki służby policyjnej w odrodzonej Polsce, były czasem trudnym i wyjątkowym. Szczególnie w takim mieście jak Kępno, które było miastem przygranicznym i w którym funkcjonowały obok siebie różnie kultury, narodowości i wyznania. Początki Komendy Powiatowej Policji Państwowej w Kępnie, są nierozerwalnie związane z doniosłym zdarzeniem, jakim było Powstanie Wielkopolskie. Komenda Powiatowa Policji w naszym mieście, została formalnie powołana do życia z początkiem lipca 1920 roku, jako jedna z 14 Komend Powiatowych, 11-go okręgu Policji Państwowej z siedzibą w Poznaniu. Swoim zasięgiem obejmowała tereny od Mikstatu, przez Ostrzeszów, Kobylą Górę i Grabów aż do Słupi pod Bralinem, Siemianic i Rychtala, gdzie funkcjonowały posterunki przygraniczne - przypominał mł.insp. Robert Ciesielski, dziękując jednocześnie wszystkim Policjantom ze swojej jednostki.
- W tym dniu składam wam wyrazy największego uznania i podziękowania za ofiarną służbę. Służba policyjna jest pełna napięć i stresów, a wy podejmujecie decyzje od których zależy życie i zdrowie ludzi. Dziękuję za zaangażowanie oraz za to, że nie bacząc na przeszkody i niedogodności, zdecydowanie i skutecznie realizujecie swoje zdania. Życzę wam, aby wasz trud i zaangażowanie, znajdowały uznanie mieszkańców, a policyjny mundur otaczał społeczny szacunek - dodał komentant Ciesielski.
Rok 2020 będzie więc kolejnym rokiem jubileuszowym i wielkim świętem dla Komendy Powiatowej Policji W Kępnie.
Słowa uznania padły także z ust I Zastępcy Komendanta Wojewódzkiego Policji w Poznaniu insp. Romana Kustera.
- Wiele osób zostało dziś wyróżnionych, ale to nie koniec wyróżnień. Kolejne będą miały miejsce na wojewódzkich obchodach święta policji, ale drodzy Państwo tym policjantom, którzy tutaj dzisiaj stoją, należą się wielkie brawa i o te brawa teraz Państwa proszę -  powiedział podczas uroczystych obchodów 100 -lecia Policji Państwowej insp. Roman Kuster.
Uroczystości dopełniło symboliczne Podniesienie Flagi Rzeczypospolitej Polskiej, złożenie podpisów w księdze pamiątkowej, a także defilada wyróżnionych policjantów z Komendy Powiatowej Policji w Kępnie, oraz orkiestry i kompanii reprezentacyjnej Komendy Wojewódzkiej Policji w Poznaniu.

Autor: arek.skiba@radiosud.pl