8 grudnia 2021, 10:09

Teraz

-3°

Fakty

A A A

KĘPNO: Usłyszeli zarzuty od prokuratora. Nie przyznają się

Prokurator Rejonowy w Kępnie skierował do Sądu akt oskarżenia przeciwko 3 mieszkańcom powiatu kępińskiego podejrzanym o popełnienie przestępstw związanych z posłużeniem się poświadczającą nieprawdę dokumentacją w celu uzyskania pozytywnych decyzji w Wydziale Architektury i Budownictwa Starostwa Powiatowego w Kępnie. Ponadto jednemu z podejrzanych zarzucono dopuszczenie się „samowoli budowlanej” .

Jak ustalono, 43 letni mieszkaniec powiatu kępińskiego, w celu legalizacji wybudowanych bez pozwolenia budynków oraz ominięcia zapisów planu zagospodarowania przestrzennego, wystąpił o zgodę na budowę 6 osobnych budynków gospodarczo magazynowych oraz 5 wiat gospodarczych na cele rolnicze. Miał nakłonić również 58-letniego kierownika budowy do sporządzenia dokumentacji technicznej i uzyskania pozwoleń na budowę, w odniesieniu do inwestycji, których nie miał zamiaru realizować, co miało służyć ich częściowej legalizacji.

- Z poczynionych w sprawie ustaleń wynika, że 58-letni kierownik budowy zlecił wykonanie dokumentacji technicznej trzeciemu z podejrzanych, 38 letniemu geodecie, który wystawił potwierdzającą nieprawdę dokumentację, która została następnie przedłożona w nadzorze budowlanym - opowiada prokurator Maciej Meler, rzecznik prasowy Prokuratury Okręgowej w Ostrowie Wlkp. - Przeprowadzone w toku postępowania czynności, w tym uzyskane zdjęcia satelitarne działek objętych postępowaniem wykazały, że 43-letni inwestor, pomimo uzyskania pozwoleń na budowę 11 osobnych budynków od początku zmierzał do budowy 2 wielkopowierzchniowych hal związanych z hodowlą drobiu w celu ominięcia ograniczeń wynikających z miejscowego ogólnego planu zagospodarowania Gminy Kępno.

Na podstawie zgromadzonego w sprawie materiału dowodowego prokurator przedstawił podejrzanym zarzut dopuszczenia się łącznie 54 czynów, kwalifikując je jako występki poświadczenia i wyłudzenia w celu osiągnięcia korzyści majątkowej nieprawdy w dokumentacji budowalnej (tj. art. 271§3 k.k. i art. 273 k.k.- zagrożonego karą pozbawienia wolności od 6 miesięcy do 8 lat ), a także występki wznoszenia obiektów budowlanych bez wymaganego pozwolenia ( art. 90 ustawy prawo budowalne - zagrożonego karą grzywny , ograniczenia wolności lub pozbawienia wolności do 2 lat)

Przesłuchani w toku postepowania w charakterze podejrzanych nie przyznali się do zarzucanych im czynów i odmówili składania wyjaśnień - dodaje prokurator Meler.

Autor: wieruszow@radiosud.pl

Archiwum komentarzy
Tryb sortowania komentarzy:
 • ~obserwatorka : Dokumentacja została złożona w wydziale architektury w celu uzyskania pozwolenia na budowę czy w nadzorze budowlanym celem legalizacji W artykule podano niespójne informacje.

  11:53, 22 września 2017, | odpowiedz
 • wyborca : Ten nagminny Kierownik Budowy powinien mieć rozszerzone zarzuty o kilka innych dziwnych inwestycji w gminie, tj specjalista od legalizacji samowolek oczywiscie do czasu, i stało sie.

  10:18, 19 kwietnia 2017, | odpowiedz
 • ~JAN : DO MAREK
  Oprócz kierownika budowy i działek są jeszcze mieszkańcy-sąsiedzi przyszłej fermy, którzy nie chcą smrodu wokół swojego domu .Jeżeli ferma powstanie to skutki jej odczują nie tylko mieszkańcy Zosin ale wszyscy w promieniu 3 km.

  15:57, 17 kwietnia 2017, | odpowiedz
 • ~Marek : co za obłuda!!! ten sam kierownik budowy tak zaciekle broni interesów mieszkańców Zosina - gdzie w okolicach powstaje ferma norek po to by gdzieś indziej można hodować drób za jego przyczyną ! Założycielu czystego środowiska - wstydź się !!! Pseudo obrońca zwierząt!!! Kto błyskotliwy lub choć trochę inteligentny wie, ze nie o fermę tam chodzi a właśnie o tamtejsze działki !

  18:03, 16 kwietnia 2017, | odpowiedz