18 marca 2018, 20:18

Teraz

-10°

Fakty

A A A

KĘPNO: Uwaga! Przekroczenie poziomu pyłów w regionie

Przekroczenie poziomu benzo(a)pirenu oraz pyłu PM10 i PM2,5 na terenie powiatu kępińskiego!

Wojewódzki Inspektorat Ochrony Środowiska w Poznaniu niemal codziennie publikuje komunikaty o przekroczeniu poziomu dopuszczalnego zanieczyszczenia powietrza. Zgodnie z opublikowanymi wynikami badań Powiat Kępiński zakwalifikowany został w klasie czystości powietrza „C” - co oznacza, że stężenie zanieczyszczeń na terenie strefy przekracza poziomy dopuszczalne powiększone o margines tolerancji. Na terenie powiatu kępińskiego przekroczenia te dotyczą: benzo(a)pirenu oraz pyłu PM10 i PM2,5.

Głównym źródłem zanieczyszczeń powietrza w naszym regionie są indywidualne paleniska domowe i lokalne kotłownie, które zasilane są niejednokrotnie węglem słabej jakości. Do przyczyn wysokiej emisji pyłów należy również spalanie odpadów poprodukcyjnych, głównie płyt wiórowych.
Badania naukowe potwierdzają ze zanieczyszczenie powietrza skraca życie nawet o 20%. Według danych Światowej Organizacji Zdrowia (WHO) wdychaniu pyłów zawieszonych można przypisać 8% zgonów z grupy nowotworów płuc, 5% zgonów z powodu chorób układu krążenia oraz 3% zgonów z powodu różnego rodzaju infekcji oddechowych. Jednocześnie zanieczyszczenie powietrza sklasyfikowano, jako ludzki kancerogen Grupy 1, w której znajdują się takie substancje jak: azbest, pluton, czy promieniowanie UV.

Należy podkreślić, że pyły oddziałują szkodliwie nie tylko na zdrowie ludzkie, ale także na roślinność -pył, który osadza się na ich powierzchni, zatyka aparaty szparkowe roślin oraz blokuje dostęp światła utrudniając tym samym fotosyntezę. W przypadku gleb skutkuje zanikiem składników odżywczych a zanieczyszczona pyłem woda zmiana swoje pH.

Pyły wykazują małą toksyczność ostrą, zaś dużą toksyczność przewlekłą, związane jest to z ich zdolnością do kumulacji w organizmie ludzkim, co ma znaczenie, jako czynnik rakotwórczy. Najważniejszym elementem w walce o czystsze powietrze jest nasza świadomość. Zwróćmy uwagę na to, czym ogrzewamy nasze domy, czym zasilane są przydomowe kotłownie. Zwracajmy uwagę na nasze najbliższe otoczenie. Reagujmy widząc przypadki łamania prawa w tym obszarze.

Autor: daniel.tarchala@radiosud.pl

lubZaloguj się

Redakcja Radia SUD nie ponosi odpowiedzialności za treść wypowiedzi zamieszczanych przez Internautów. Wypowiedzi zawierające wulgaryzmy, naruszające normy prawne, obyczajowe lub niezgodne z zasadami współżycia społecznego będą usuwane.

 • ~Ekolognom: Ludzie węglem i drewnem potrafią nadymic, że świata nie widać. Wystarczy zmiana techniki palenia w zwykłym kopciuchu. Gdyby wszyscy w nich palili od góry powietrze na pewno byłoby lepsze i kilka złotych więcej by im zostało w kieszeni . Poczytać na necie i YT zobaczyć trzeba. Warto.

  01:32, 3 grudnia 2017
 • ~okj: Burmistrz nic nie robi w tym kierunku. Po co go wybraliście

  09:13, 27 stycznia 2017
 • ~aka: Niestety w naszym mieście nie dzieje się ostatnio dobrze, miasto nie jest proobywatelskie.
  Smród z kominów w obrębie miasta jest nie do wytrzymania
  Bałagan śniegowy na drodze i chodnikach przekroczył już dawno granice absurdu
  Basen Kpina.
  Nieustanny brak węzłów komunikacyjnych to już temat dla kabareciarzy na sagę wręcz
  Buńczucznymi deklaracjami radnych można sobie..
  Czyny się liczą, dowody.

  11:03, 15 stycznia 2017
 • ~Stefek Burczymucha: a co miasto robi, żeby tę sytuację zmienić jak na zanieczyszczenia w mieście ma się fakt, że ruch między Katowicami a Poznaniem od lat wiedzie przez centrum miasta czy przez te wszystkie lata nie można było zrobić drogi, która omijała by miasto tylko czeka się na drogę S11, żeby na poziomie drogi krajowej to rozwiązać i samemu zbierać oklaski chociaż palcem się w tym kierunku nie kiwnie 20 lat temu trzeba było asfalt wylać omijając miasto i tam tędy ruch poprowadzić

  00:02, 13 stycznia 2017
 • wyborca: Przecież jest Stowarzyszenie Czyste Srodowisko, dlaczego sie tym tematem nie zajma, jak ula;l di ich statusu dzialalnosci, no ale Prezes głowny projektant wszustkich meblarzy

  19:20, 12 stycznia 2017
 • ~Halina: To jest temat dla włodarzy naszego pięknego miasta.
  Wreszcie niech zabiorą się do roboty.
  To że jest żle wszyscy wiemy , zróbcie żeby było dobrze.
  Za to Wam płacimy.

  19:02, 12 stycznia 2017
 • ~Zbyszek: Sprawdźcie domy w Olszowej. Codziennie rano jak jadę do pracy czuć mocny żrący zapach palonych płyt wiórowych. To miejsce to okolica szkoły podstawowej. Tam są małe dzieci i straż miejska niekiedy pilnuje tam porządku(przejście dla pieszych). I co nie widzą i nie czują dymu z kominów Wystarczy przejść się chodnikiem i powąchać i mamy delikwenta jak na dłoni..
  Ale komu by się chciało wysiąść z samochodu..
  A druga strona to sami przedsiębiorcy, którzy pod osłoną...

  08:42, 12 stycznia 2017

Więcej komentarzy