11 kwietnia 2021, 17:38

Teraz

14°

Fakty

A A A

KĘPNO: W grudniu do kina "Sokolnia"

Rozpoczyna się II etap modernizacji Kina „Sokolnia” w Kępnie. Pierwszy seans, w technologii 3D będzie już w grudniu br. Kilka miesięcy później w Baranowie ma powstać kompleks kilku sal kinowych. Miasto nadal potrzebuje takiego miejsca, przekonuje burmistrz Kępna.

Nie milkną dyskusję dotyczące sensu modernizacji kina w Kępnie, w momencie, gdy w pobliskim Baranowie powstanie galeria handlowa, w której zaplanowano miejsce nawet dla 5 sal kinowych. Zdaniem burmistrza inwestycja nadal jest potrzebna. - O multipleksie w Baranowie się mówi, a kino w Kępnie się modernizuje i mówimy o konkretnej dacie jego otwarcia. Zapraszam w grudniu na pierwszy seans. Ja nie będę chwalił, nie będę agitował, nie będę głośno mówił o inwestycji prywatnego inwestora, natomiast będę mówił tylko i wyłącznie o inwestycjach samorządu - stwierdził Piotr Psikus, przekonując, że Kino „Sokolnia” będzie spełniać także inną funkcję. - Budynek kina to nie tylko wyświetlanie filmów. My nie mamy dzisiaj takiej sali widowiskowej do 200 osób. Nie mamy gdzie zaprosić teatru, nie mamy gdzie zorganizować występu artysty, pozostaje nam tylko duża hala widowiskowo-sportowa, a nie każda impreza może być przeprowadzona w hali. Taka sala na około 200 osób jest więc potrzebna - przekonuje burmistrz.

Warto wspomnieć, że gmina zawarła umowę z Towarzystwem Gimnastycznym „Sokół” na dzierżawę budynku aż do 2034 roku. Miesięczna rata dzierżawy wynosi 4,6 tys. zł netto. - Połowa z tych środków wraca do nas, bo „Sokół” wynajmuje pomieszczenie w hali KOSiR, za którą płaci - przyznał włodarz Kępna. Należy zaznaczyć, że w umowie jest zapis, który mówi, że z dniem uruchomienia kina wysokość dzierżawy zostanie umniejszona o 25% za nakłady, jakie gmina ponosi remontując obiekt. Zdaniem burmistrza nakłady te przewyższają wartość budynku. Dotychczas na remont kina przeznaczono 1,25 mln zł (netto). - Z tej kwoty 1,20 mln zł pochodzi z dofinansowania z Urzędu Marszałkowskiego na Muzeum. Także zaangażowanie środków gminy na chwilę obecną to ok. 50 tys zł. Nawet zakładając, że musielibyśmy jeszcze dołożyć pół miliona własnych środków, to jest to zaledwie 30 procent wartości inwestycji - dodał Psikus.

Gmina Kępno na cyfryzację kina pozyskała 50 tys zł i 80 tys zł na zakup foteli. Po otwarciu kina „Sokolnia”, mniejsze kino „Za rogiem” nie zostanie zamknięte, mimo że o pomieszczenia w „Anatolu” upominają się przedstawiciele kępińskiego oddziału Związku Nauczycielstwa Polskiego. W tym wypadku bardziej jednak chodzi o pomieszczenia biurowe, które zajmuje Kępiński Ośrodek Kultury.

Autor: daniel.tarchala@radiosud.pl

Archiwum komentarzy
Tryb sortowania komentarzy:
 • ~Marlena : LOL bardzo fajnie

  13:19, 13 lipca 2017, | odpowiedz
 • ~ArielW : Super! w końcu będę mógł gdzieś wyjść z moim chłopakiem Bonifacym Pankracym.A tak to zawsze jeździliśmy po wioskach aby się lansować,teraz będziemy mogli to robić u siebie na mieście.Buziaczki :* :*

  16:09, 20 stycznia 2017, | odpowiedz
 • ~janek : Brawo Panie Burmistrzu!!!!!!!

  07:28, 12 sierpnia 2016, | odpowiedz
 • ~Obserwator : Ładna zabawa publicznymi pieniędzmi remont nie gminnego budynku i brak kosztorysu wszystko się strzela z kapelusza może jeszcze dołożymy pół miliona a może i więcej będzie co rozliczać za 2 lata będzie ciekawie.

  21:24, 9 sierpnia 2016, | odpowiedz
 • ~r6ii8op : a ja poczekam na te 5 sal a do kępna nie pójdę za jego podwyżki

  17:04, 9 sierpnia 2016, | odpowiedz
 • ~Skorpion : Do @obserwatora. Nie znasz się na budownictwie, to siedź cicho na dupie. Zajmij się czymś pożytecznym

  08:40, 9 sierpnia 2016, | odpowiedz
 • ~michau : Nareszcie będzie kino i fajna, odnowiona sala na małe wydarzenia. Mam w d*** kto to robi - ważne, że porządnie, nie jak to straszydło na Kosirze, co niby jest amfiteatrem. Tfu!

  06:26, 9 sierpnia 2016, | odpowiedz

Więcej komentarzy