16 października 2019, 01:40

Teraz

13°

Fakty

A A A

KOBYLA GÓRA: Centrum na miarę XXI wieku

Od pewnego czasu uwagę osób odwiedzających Kobylą Górę przyciąga efektowna, podświetlana fontanna zlokalizowana w samym centrum miejscowości. To główny element inwestycji wartej około 800.000zł. W ubiegłym roku kobylogórski samorząd postanowił ubiegać się o dofinansowanie z Programu Rozwoju Obszarów Wiejskich, dzięki któremu możliwa stałaby się zmiana wizerunku placu pomiędzy Urzędem Gminy, a Ośrodkiem Kultury oraz kontynuacja budowy ścieżki nad zalewem. Starania zakończyły się powodzeniem i wniosek na oba te zadania został rozpatrzony pozytywnie. Przyznane dofinansowanie to 63% kosztów. Jak podkreśla wójt Wiesław Berski, dodatkowe punkty przy ocenie złożonego wniosku, dała gminie wizualizacja tego, jak centrum miejscowości miałaby wyglądać po realizacji inwestycji.
-Można nawet powiedzieć, że jest to park na miarę XXI wieku - uważa wójt – Są zamontowane trzy lampy solarne, z możliwością ładowania bezprzewodowego, jak również USB. Zastanawiamy się również nad WI-FI. Nie możemy go udostępnić z Urzędu, więc będziemy rozważali inne rozwiązanie, tak, aby osoby spędzające tam czas mogły korzystać z WI-FI.
Największe wrażenie robi jednak oczywiście fontanna, która tryska wodą przez cały dzień, począwszy od 8.00, ale w pełnej krasie podziwiać ją można pomiędzy 20.00 a 22.30. Wtedy to, dzięki specjalnemu podświetleniu, wszystkie strumienie nabierają kolorów. Część mieszkańców ma mieszane uczucia odnośnie przeprowadzonych zmian. Pojawiają się głosy o nadmiarze betonowej kostki i niedoborze zieleni. Wójt Berski uspokaja i przypomina o nasadzeniu kilkunastu drzew, które, jego zdaniem, za jakiś czas dodają uroku centrum Kobylej Góry.
-Poprzez zmianę wizerunku myślę, że zwiększamy atrakcyjność całej gminy, nie tylko Kobylej Góry, a ma również wpływ na realne zwiększenie dochodów i prestiżu. Jest to gmina wiejska, ale też turystyczna – podkreśla W. Berski.
Dodajmy, że druga część dofinansowanego projektu, czyli kontynuacja budowy ścieżki otaczającej zalew Blewązka realizowana będzie w przyszłym roku.
Fot. www.ostrzeszowinfo.pl

Autor: lukasz.smiatacz@radiosud.pl