17 maja 2022, 13:08

Teraz

16°

Fakty

A A A

KOBYLA GÓRA: Test współpracy wszystkich służb

Przez Kobylą Górę przejeżdża, zmierzająca w kierunku Wrocławia, więźniarka. Dochodzi do zderzenia z samochodem osobowym, a następnie ucieczki grupy skazańców wraz z jeńcami w osobach strażników. Wkrótce do akcji ruszają wszystkie służby, w tym antyterroryści. Tak rozpoczął się w środę czwarty epizod w ramach największych w naszym kraju ćwiczeń taktyczno-specjalnych „Renegade/Sarex 22”. Służby przećwiczyły działania: ratownicze, poszukiwawczo-ratownicze, antyterrorystyczne, negocjacyjne i pościgowe. Wszystko odbywało się pod kryptonimem „Nocny tropiciel”, a miejscem akcji były okolice Szkoły Podstawowej, stadionu i zalewu w Kobylej Górze. To tam swoją wiedzę i umiejętności oraz zdolność współpracy testowali m.in. policjanci, strażacy, żołnierze, ratownicy medyczni, strażnicy więzienni i antyterroryści.
- Dochodzi do wypadku więźniarki przewożącej osadzonych w Areszcie Śledczym w Ostrowie Wielkopolskim do Wrocławia - relacjonuje koordynator działań Łukasz Mowczan. - W wyniku wypadku i powstania zagrożenia pożarowego trzeba było ewakuować przewożonych osadzonych. Wtedy oni dokonali aktu terroru, postrzelili funkcjonariuszy, wzięli ich za zakładników i zabarykadowali się nieopodal w hotelu. Następnie były prowadzone działania negocjacyjne, kontrterrorystyczne i pościgowe, ponieważ kilka osób oddaliło się w pobliski obszar leśny.
Na tym jednak nie koniec.
- Realizowaliśmy działania związane z poszukiwaniem śmigłowca policyjnego, który podczas działań poszukiwawczych rozbił się w terenie - wyjaśnia ppłk Marek Kweclich, szef ośrodka koordynacji poszukiwania i ratownictwa lotniczego. - Po otrzymaniu informacji odnośnie rozbicia się śmigłowca uruchomiliśmy służby odpowiedzialne za poszukiwanie i ratownictwo lotnicze w naszym kraju. Sprawdzaliśmy jak przebiega obieg informacji. W ramach współpracy Stowarzyszenia „Szukamy i Ratujemy” i Dowództwa Operacyjnego połączone zostały dwa ćwiczenia - „Nocny Tropiciel” i Sarex. Dlatego jest to realizowane w Kobylej Górze.
Weryfikacją prawidłowości procedur testowanych podczas ćwiczeń zajmował się zespół sędziów, w tym Miron Leśniarek z Ratownictwa Medycznego w Kępnie.
- Żeby to wszystko razem się zgrało, żeby zrealizować scenariusz – komentował.
Głównym organizatorem ćwiczeń Renegade/Sarex 22 jest Dowództwo Operacyjne Rodzajów Sił Zbrojnych im. gen. Bronisława Kwiatkowskiego. Poszczególne epizody odbywały się w województwach zachodnio-pomorskim i pomorskim, wielkopolskim i dolnośląskim oraz mazowieckim.

Autor: lukasz.smiatacz@radiosud.pl