23 lipca 2019, 15:17

Teraz

23°

Fakty

A A A

LUTUTÓW: Konferencja dla KGW

O możliwości wsparcia i rozwoju Kół Gospodyń Wiejskich rozmawiano w poniedziałek podczas konferencji zorganizowanej na terenie Lututowa. Gościem specjalnym był Rafał Romanowski z Ministerstwa Rolnictwa i Rozwoju Wsi.

O praktycznych formach wsparcia, możliwości pozyskania środków a nawet o funduszu obywatelskim województwa łódzkiego rozmawiano podczas spotkania zorganizowanego w Gminnym Ośrodku Kultury w Lututowie. - Te informacje są potrzebne i w ogóle ta inicjatywa ustawodawcza, gdzie te koła powstały i mogą legalnie otrzymać dofinansowanie nie tylko z Agencji Restrukturyzacji, ale również z innych podmiotów, m.in. z innych stowarzyszeń czy nawet samorządów, jak widzimy jest taka potrzeba – mówi kierownik wieruszowskiego Biura ARiMR, która razem z posłem Piotrem Polakiem oraz wójtem Markiem Pikułą była organizatorką konferencji. - Te osoby się integrują, tyle pięknych rzeczy, tyle dobrego jedzenia i tej pomysłowości, wręcz bajkowo. Uważam, jest to słuszny cel. Agencja ma swoją rolę, musi wykonywać pewne zadania, administracyjnie jesteśmy do tego przygotowani i staramy się z naszymi kołami współpracować tak żeby było jak najmniej problemów, dojeżdżania, dochodzenia.

Aby otrzymać wsparcie nawet do 5 tys. zł należy zgłosić swoje KGW do rejestru. Pomoże w tym pełnomocnik Daniel Grzesiak w Powiatowym Biurze ARiMR w Wieruszowie. Na działalność tego typu podmiotów w całym kraju zabezpieczono w budżecie państwa 40 mln zł. Każde KGW, uzyskując dochody, nie będzie płacić podatku dochodowego, nie będzie musiało posiadać kasy fiskalnej, zostanie zwolnione z podatku VAT a także zostanie objęte uproszczoną ewidencją przychodów i kosztów.

Terenem działalności Koła Gospodyń Wiejskich może być jedna wieś, ale może to być również kilka wsi. Swoje zadania w ramach działalności KGW może wykonywać także poza terenem swojej działalności, w tym na terytorium całej Polski i za granicą.

Autor: patryk.hodera@radiosud.pl