8 grudnia 2021, 11:03

Teraz

-3°

Fakty

A A A

KRAJANKA: Pamiętali o 1 września...

Powiatowe uroczystości związane z obchodami 77. rocznicy wybuchu II Wojny Światowej jak co roku, 1 września zostały zorganizowane na Polach Krajańskich w gminie Czastary.

Podniosła uroczystość rozpoczęła się polowym nabożeństwem sprawowanym przez proboszczów o. Piotra Polka oraz ks. Jacka Kalferszta.

„W Czastarach nastąpiła wielka panika. Niemcy przekroczyli granicę w Goli k. Kępna. Płonie również niedaleki Bolesławiec. Godzina 4:40 - słychać samoloty, żołnierze stacjonujący w Czastarach stwierdzili jednak, że są to polskie maszyny. Samoloty po wykonaniu swojego zadania, jakim było zbombardowanie szpitala w Wieluniu, wracały do swych baz, ukazując znaki niemieckiego czarnego krzyża. Wszyscy dobrze już wiedzieli o co chodzi. Ta wielka wojna dotknie również nas - mieszkańców małej wsi. Podobno pierwszy atak hitlerowców na Polskę został wykonany właśnie w Wieluniu, choć inaczej mówiły książki historyczne. Wieluń w płomieniach!!! W tym czasie do naszej gminy poprzez pana Kopydłowskiego z Bolesławca dochodzi smutna i bardzo zaskakująca wiadomość. Wiadomość, że Niemcy wypowiedziały Polsce wojnę. Od strony Bolesławca uciekają ludzie. Artyleria strzela w kierunku Bolesławca i od Porąbek w kierunku Nalepy” – takie tragiczne wspomnienia pozostały na kartach historii.

Okolicznościowe przemówienie wygłosił gospodarz uroczystości, starosta Andrzej Szymanek. Liczne delegacje pod pomnikiem upamiętniającym nazwiska poległych żołnierzy złożyły kwiaty. Był także apel pamięci i część artystyczna przygotowana przez uczniów Zespołu Szkół Ponadgimnazjalnych im. Stanisława Staszica w Wieruszowie.

Autor: wieruszow@radiosud.pl