5 marca 2024, 11:04

Teraz

Fakty

A A A

KRASZEWICE: Posterunek policji oficjalne otwarty

8 lutego doszło do jednego z najważniejszych wydarzeń tego roku na terenie gminy Kraszewice. Tego dnia uroczyście zainaugurowano funkcjonowanie tam Posterunku Policji, w którym docelowo służbę pełnić będzie ośmiu funkcjonariuszy. Pomysł, aby w Kraszewicach powstało takie miejsce zrodził się w ubiegłym roku, a list intencyjny podpisano na początku roku bieżącego. W ślad za tym poszły prace adaptacyjne w byłym budynku Biblioteki Publicznej na ul. Wieluńskiej, których koszty pokryte zostały środkami z budżetu gminy. Ze względu na braki kadrowe, przez pewien czas posterunek działał będzie w obsadzie 6-osobowej.
- Kierownik, dwóch dzielnicowych, dochodzeniowiec czy też asystent ds. kryminalnych oraz czterech policjantów służby patrolowej – informował insp. Andrzej Haraś, komendant powiatowy Policji w Ostrzeszowie. - Dzięki takiej obsadzie w przyszłości policjanci będą realizowali w asadzie wszystkie zadania policyjne. Oprócz służby patrolowej i obchodowej będziemy prowadzili szereg działań profilaktycznych, dedykowanych różnym grupom wiekowym oraz zawodowym. 
Zdaniem wójta Kraszewic Konrada Kuświka to wyjątkowo ważny dzień dla lokalnej wspólnoty samorządowej.
- To inwestycja w bezpieczeństwo mieszkańców – podkreślił. - Sama lokalizacja i widoczność posterunku w centrum gminy i miejscowości Kraszewice, przy głównej drodze, wpływać będzie na wzrost poczucia bezpieczeństwa. Po drugie, to lepsza dostępność mieszkańców do tak istotnych służb jaką jest policja. Najbliżej położony dotąd komisariat w Grabowie nad Prosną jest oddalony z tego miejsc o około 9 kilometrów, a z niektórych miejscowości naszej gminy jak słynny Koniec Świata około 17 kilometrów. Ta odległość wpływa na utrudniony kontakt. Od dziś policja będzie na miejscu, w Kraszewicach. 
Na znaczenie wydarzenia uwagę zwracał także starosta ostrzeszowski Lech Janicki.
- Jak sobie przypomnimy historię to w każdej gminie był posterunek i obsada policyjna – zaznaczył. - Później, całkiem niedawno bo w drugiej dekadzie lat dwutysięcznych stwierdzono, że nie są potrzebne tego typu posterunki i że trzeba skoncentrować wszystkie siły. Teraz wracamy do modelu, który chyba nam wszystkim, nie tylko tutejszym mieszkańcom i władzom samorządowym, najbardziej pasuje. Tu na miejscu jest potrzebny zespół, który będzie wspierał kwestie zachowania i poczucia bezpieczeństwa. 
Kierownikiem Posterunku Policji w Kraszewicach został asp. Paweł Walczak. 

Autor: lukasz.smiatacz@radiosud.pl