26 kwietnia 2024, 00:30

Teraz

Fakty

A A A

LASKI: Dożynki powiatowo-gminne

W Laskach odbyły się Dożynki Powiatowo - Gminne. Ich gospodarzem był starosta Witold Jankowski oraz wójt Gminy Trzcinica Grzegorz Hadzik.

Tegoroczne święto plonów rozpoczął barwny korowód, po którym odbyła się polowa msza święta. Odprawił ją proboszcz parafii w Laskach ks. Rafał Czmyr. Główne uroczystości obrzędowe rozpoczęło złożenie wieńców dożynkowych przez poszczególne delegacje gmin na ręce starosty kępińskiego oraz wójta. Każda delegacja składała się ze starosty dożynkowych oraz wójtów. Gminę Kępno reprezentował przewodniczący Komisji Oświaty.

Starosta wraz z wójtem dziękowali rolnikom za trud, jaki włożyli oni w tegoroczne żniwa. - Takie podziękowanie należy się wszystkim rolnikom, sadownikom, pszczelarzom z naszego powiatu - mówił Witold Jankowski. Gmina Trzcinica trzeci raz była gospodarzem święta plonów całego powiatu. - Minęło siedem lat od momentu, kiedy dożynki powiatowe odbyły się w Trzcinicy. Powiat liczy siedem gmin i każdego roku, kto inny jest organizatorem - powiedział Radiu SUD Grzegorz Hadzik, dodając, że to był trudny rok dla rolników z jego gminy. - Prawdopodobnie to jest kolejny rok, który nie był zbyt łatwy. Ten teren niestety nie obfituje w duże opady deszczu. Jest sporo miejsc, w których widać, że słońce świeciło mocniej. Może na mniejszą skalę niż rok wcześniej, ale na pewno dla rolników i tak był to trudny czas - dodał wójt.

Powiatowymi Starostami dożynkowymi byli: Edyta Waloszczyk z Borku i Janusz Żłobiński z Lasek. To oni przekazali władzom gminy i powiatu bochen chleba, wypieczony z mąki pochodzącej z tegorocznych żniw. Podzielono się nim również z mieszkańcami powiatu. Na zaproszenie gospodarzy święta plonów odpowiedzieli parlamentarzyści, przedstawiciele samorządów, dyrektorzy instytucji, organizacji i stowarzyszeń działających na terenie powiatu a także rolnicy. Poseł Bożena Henczyca dziękowała rolnikom za ciężką pracę. - Jest czas siania, zbierania i świętowania. Dożynki są okazją, aby podziękować za trud pracy, bo przecież rolnicy prowadzą takie przedsiębiorstwo pod gołym niebem. Więc są uzależnieni od pogody. Raz doskwiera susza, a innym razem walczą z przymrozkami, powodzią czy nawałnicami, które ostatnio nawiedzają nasz region - mówił Krzysztof Grabowski, wicemarszałek województwa Wielkopolskiego.

Całość uroczystości uświetnił występ artystyczny uczniów z Zespołu Szkół w Laskach, zespołu Laskowianie, orkiestry dętej z Czajkowa oraz Biesiady Frantowskiej. Wiele wrażeń dostarczył koncert zespołu Cliver. Dopełnieniem była zabawa taneczna.


zdjęcia: redakcja oraz Krzysztof Godek

Autor: daniel.tarchala@radiosud.pl