27 maja 2024, 18:02

Teraz

23°

Fakty

A A A

LASKI: Jubileusz 20-lecia Towarzystwa Lukus

W sobotę, 11 maja w Laskach odbył się Jubileusz 20-lecia powstania i działalności Towarzystwa Przyjaciół Lasek LUKUS.


Na uroczystość przybyli przedstawiciele władz samorządowych, zaproszeni goście, przedstawiciele miejscowych organizacji społecznych, OSP, mieszkańcy Lasek oraz oczywiście członkowie Towarzystwa. Towarzystwo Przyjaciół Lukus wciągu 20-lecia działalności kierowało się trzema pojęciami: mała ojczyzna, regionalizm i dziedzictwo kulturowe. Jego działalność przejawiało się w wielu różnych aspektach: patriotycznych, kulturowych. Członkowie Towarzystwa organizowali konkursy historyczne, wystawy okolicznościowe, wyjazdy kulturalne, spotkania z ciekawymi osobami, wyjazdy turystyczno-krajoznawcze, prowadzili także działalność wydawniczą. Mówiła o tym podczas uroczystości prezes Towarzystwa Maria Woźnica.


W minionym 20-leciu zostało zorganizowanych przez członków Lukusa 12 uroczystości Dnia Lasek, na których 10 osób uhonorowano tytułem "Zasłużony Laskowianin", zorganizowano 60 wycieczek i wyjazdów, w tym 32 autokarowe, 16 rowerowych oraz 12 wyjazdów kulturalnych do teatrów i opery. Przeprowadzono 6 konkursów historyczno-regionalnych dla dzieci i młodzieży, przygotowano 25 wystaw fotograficznych i innych okolicznościowych, zorganizowano 31 spotkań z ciekawymi ludźmi. Wydano także 7 publikacji książkowych, 10 pocztówek oraz różne materiały promocyjne. Wiadomo, że każdy jubileusz stanowi okazję nie tylko do przedstawienia historii czy dokonań ale także do podziękowań ludiom, którzy to wszystko tworzyli - mówiła prezes Maria Woźnica.Pani Prezes dziękowała również wszystkim, którzy przez te lata wspierali działalność Towarzystwa. Z okazji Święta Towarzystwa Lukus popłynęły gratulacje i słowa uznania od zaproszonych gości. Tak wspaniałego jubileuszu gratulowały również starosta powiatu kępińskiego Alicja Śniegocka oraz wicestarosta Renata Ciemny.


Bardzo serdecznie gratuluję. Gratuluję Waszych zainteresowań i pasji. To bardzo ważne co robicie dla tego regionu, dla gminy i powiatu kępińskiego - mówiła starosta Alicja Śniegocka.


Towarzystwo Przyjaciół Lasek Lukus zapisuje się w historii Lasek złotymi literami. To przede wszystkim dzięki temu, że wiodącym kierunkiem działalności Towarzystwa jest ocalić od zapomnienia to wszystko co wiąże się z Laskiami; historię, tradycję, kulturę, życiorysy ciekawych osób, które zapisały się w historii nie tylko Lasek, ale i kraju. A to wszystko tym bardziej cenne bo to podstawowe wartości, które kształtują nas - powiedziała wicestarosta Renata Ciemny.


Podczas uroczystości nie zabrakło również kwiatów i upominków złożonych na ręce Zarządu Stowarzyszenia. Jubileuszową uroczystość uświetnił występem Zespół Laskowianie oraz Chór Violino z Zespołu Szkół w Laskach. Miłym akcentem spotkania był wspaniały poczęstunek przygotowany przez członków Stowarzyszenia. 

Autor: joanna.kaczorowska@radiosud.pl