14 sierpnia 2020, 18:27

Teraz

25°

Fakty

A A A

Łatwo oszczędzaj z inteligentnym domem!

Nie jest tajemnicą, że utrzymanie domu to kosztowny wydatek. Zapewne wiesz o tym doskonale, bo sam doświadczasz tego na co dzień. Rozsądnie dysponujesz swoim domowym budżetem, dlatego szukasz sposobów, by w racjonalny sposób zaoszczędzić pieniądze. Czy wiesz, że rewolucyjnym rozwiązaniem w tym zakresie jest technologia inteligentnego domu? Nie tylko poprawia komfort życia, ale także stwarza możliwość efektywnego oszczędzania. Jeżeli chcesz dowiedzieć się, jak zyskać dzięki inteligentnemu domowi, zapoznaj się z naszym artykułem!

Oświetlenie
Ogromne możliwości oszczędzania daje Ci sterowanie oświetleniem w inteligentnym domu. Od tej pory światło, którego zapomniałeś zgasić, nie będzie paliło się całą noc – system zadba o jego wyłączenie. Nie będzie też potrzeby, aby lampy świeciły w pustych pokojach, bo Twój dom może sprawić, że światło będzie się włączać automatycznie po wykryciu twojego wejścia do pomieszczenia – dzięki czujnikowi ruchu. Co ważne, ten sam czujnik ruchu ma dodatkowo wbudowany czujnik światła. Co to oznacza dla ciebie? To, że jedno inteligentne urządzenie nie tylko zatroszczy się o włączanie światła tylko wtedy, gdy ktoś jest w pobliżu, ale jednocześnie dostosuje natężenie światła do naturalnego oświetlenia. Dzięki tym rozwiązaniom to właśnie na oświetleniu zaoszczędzisz najwięcej!

Ogrzewanie
Kolejną koniecznością, która pochłania dużo twoich finansów, jest ogrzewanie domu. Ale inteligentny dom kontroluje i zarządza nim na tyle dobrze, że twoje wydatki mogą zmniejszyć się nawet o ok. 40%! Głowica termostatyczna, będąca częścią inteligentnego systemu, nie pozwoli, abyś trwonił pieniądze, nadmiernie ogrzewając puste pokoje. Precyzyjnie dostosuje temperaturę do aktualnych warunków – liczby osób w pomieszczeniu, wymiarów powierzchni do ogrzania czy wydajności grzejników. Może też kierować się ustalonym harmonogramem. Przykładowo na czas pobytu domowników w pracy zmniejszy temperaturę, natomiast zwiększy ją do pożądanego poziomu dokładnie na czas powrotu do domu. Poza tym każde pomieszczenie może być ogrzewane do innej temperatury, w zależności od potrzeb.

Urządzenia
Z inteligentnym domem problem niewyłączonych, niepotrzebnie funkcjonujących urządzeń przestaje istnieć. Wszystko dzięki temu, że nad swoją posiadłością masz zdalną kontrolę. Wystarczy jedno kliknięcie na tablecie czy smartfonie i poprzez aplikację inteligentnego systemu wyłączasz dowolne sprzęty. Możesz to robić nawet będąc na wakacjach, daleko poza domem. To jednak nie jedyny sposób. Znajdując się wewnątrz, polecenia możesz wydawać też głosem (np. z pomocą Amazon Alexa lub Google Assistant). Jeżeli chcesz, możesz także zaprogramować swoje domowe urządzenia, by włączały się i wyłączały o ustalonych porach. Tylko inteligentny system zapewni ci tak łatwą i kompleksową kontrolę nad zużyciem energii elektrycznej – a ty zaoszczędzisz niejedną złotówkę!

Analizy i wykresy
Jeszcze jednym sposobem na efektywne oszczędzanie z inteligentnym domem jest dostęp do informacji na temat zużycia prądu przez poszczególne urządzenia czy lampy. Elementy systemu na bieżąco monitorują ich pracę i natychmiast przesyłają analizy do twojej aplikacji. Na przejrzystych wykresach możesz obserwować, które urządzenia i kiedy zużywają najwięcej energii. Dzięki temu będziesz wiedzieć, jakie kolejne kroki w kierunku oszczędzania podjąć. Zresztą system sam jest nastawiony na oszczędzanie. Przykładowo, kiedy wykryje telewizor włączony w pustym pomieszczeniu, może wysłać ci powiadomienie z propozycją jego wyłączenia.

Inteligentny dom
Jeden inteligentny system, a tak wiele możliwości oszczędzania! Badania pokazują, że instalacja tej technologii zwraca się już po kilku latach, a następnie przynosi kolejne zyski! Co ważne, w obecnych czasach inteligentne domy nie są już życzeniowym myśleniem, ale rzeczywistością dostępną tu i teraz na wyciągnięcie ręki. Również w Polsce nie brak profesjonalnych firm produkujących tę technologię, np. Fibaro. Jeśli jeszcze nie zapoznałeś się z ofertą na polskim rynku, nie czekaj – zacznij oszczędzać już dziś!

Autor: