29 stycznia 2022, 03:14

Teraz

-2°

Fakty

A A A

ŁĘKA OPATOWSKA: Nie żyje major Stanisław Jeziorny

Dzisiaj rano zmarł major Stanisław Jeziorny - żołnierz 1. Dywizji Pancernej gen. Stanisława Maczka, Honorowy Obywatel Gminy Łęka Opatowska. Msza Święta Żałobna odprawiona zostanie w poniedziałek dnia 25 lipca w kościele parafialnym pod wezwaniem Wszystkich Świętych w Słupi pod Kępnem o godzinie 14:30.

Bogata historia majora Stanisława Jeziornego rozpoczęła się w 1924 roku i prowadzi nas poprzez II wojnę światową, kiedy pracował jako przymusowy robotnik najpierw we Wrocławiu, a później we Francji. Po utworzeniu drugiego frontu w Europie wstąpił jako ochotnik do 1 Dywizji Pancernej gen. Stanisława Maczka, a po wyzwoleniu Abbeville (3 września 1944r.) do 4 Kompanii Strzelców Podhalańskich. Przeszedł cały szlak bojowy wyzwalając francuskie, belgijskie i holenderskie miasta. Po powrocie do Ojczyzny w 1946 roku był brutalnie przesłuchiwany przez Urząd Bezpieczeństwa w Kępnie. Szykanowany za udział w Polskich Siłach Zbrojnych na Zachodzie znalazł zatrudnienie we wrocławskim PAFAWAG-u, a od 1950r. w warsztatach kolejowych w Kępnie. Dopiero po odzyskaniu pełnej wolności przez Polskę w 1989r. ujawnił społeczeństwu swoje wojenne losy. Major Stanisław Jeziorny posiadał wiele odznaczeń i wyróżnień, m.in.: Krzyż Walecznych, Krzyż Czynu Bojowego, Złoty Krzyż Zasługi Prezydenta B. Komorowskiego, Brytyjska Gwiazda Zasługi za Walkę o Wyzwolenie Francji, Medal Jerzego VI za Walkę u boku Armii Brytyjsiej, Brytyjska Gwiazda Zasługi za ofiarną Walkę na terenie Niemiec, Holenderski Medal Zasługi za wyzwolenie Holandii, Belgijski Medal Zasługi za wyzwolenie Belgii, Medal Pro Memoria oraz wiele innych polskich, brytyjskich, holenderskich i belgijskich odznaczeń bojowych.

Major Stanisław Jeziorny, mieszkaniec Gminy Łęka Opatowska odznaczony został zaledwie tydzień temu Krzyżem Kawalerskim Orderu Odrodzenia Polski. Aktu tego dokonał w imieniu prezydenta RP sekretarz stanu w Kancelarii Prezydenta Andrzej Dera. Uroczystość odbyła się w sali konferencyjnej Rządcówki w Łęce Opatowskiej.

Autor: redakcja@radiosud.pl

Archiwum komentarzy
Tryb sortowania komentarzy:
  • ~Mada : Dera

    21:32, 25 lipca 2016, | odpowiedz
  • ~Krzysztof : Chwała bohaterowi *

    00:20, 23 lipca 2016, | odpowiedz