16 kwietnia 2021, 13:44

Teraz

Fakty

A A A

REGION: Ludowcy apelują – stop lockdown

Polskie Stronnictwo Ludowe domaga się natychmiastowego zniesienia ograniczeń dla branż zagrożonych upadłością. To reakcja na zapowiedzi specjalnego rządowego wsparcia finansowego dla samorządów z południa kraju, dotkniętych zakazem zimowej turystyki. Jak powiedziała poseł Urszula Pasławska podczas środowej konferencji prasowej online, nowy rok przywitał polskich przedsiębiorców, jak to ujęła, „ścieżką zdrowia”.
- Podatek cukrowy, opłata mocowa, podatek od spółek komandytowych czy chociażby zwiększenie płacy minimalnej, a co za tym idzie pochodnych, więc mówimy również o zwiększonym ZUSi-e. Dodatkowo przedsiębiorcy są w pułapce po pierwszej tarczy. Aby móc otrzymać z niej pieniądze zobowiązali się do pewnych warunków, niezwalniania i niezmniejszania zakresu swojej działalności po to, aby nie zwracać pieniędzy z odsetkami.
Komentując pomysł, by pomagać firmom z południa Polski bez względu na rodzaj prowadzonej przez nich działalności, parlamentarzystka stwierdziła.
-Głęboko niesprawiedliwe jest to, że przedsiębiorcy z Małopolski będą otrzymywali wsparcie niezależnie od tego, jakie PKD mają zapisane w swojej działalności, a przedsiębiorcy z reszty Polski będą ograniczeni do tych 45 rodzajów PKD.
Wicemarszałek województwa wielkopolskiego Krzysztof Grabowski podzielił się z dziennikarzami opinią przekazaną mu przez kępińskiego restauratora Pawła Powroźnika.
- Zadał jedno podstawowe pytanie – dlaczego jedno traktowani są lepiej, a drudzy gorzej. Przecież ogromne koszty ponoszą również restauratorzy w Wielkopolsce. W ramach ferii odbywały się przecież różne obozy. Do Kępna na przykład wyjeżdżali piłkarze Lecha Poznań na spotkania z młodzieżą. Takie przykłady można byłoby mnożyć To jest wielki problem wszystkich restauratorów z całej Wielkopolski.
K. Grabowski podawał też przykład właściciela firmy transportowej z okolic Kalisza, które obroty, po wprowadzeniu obostrzeń spadły aż o 97%. Biorąc pod uwagę niepokojący rozwój sytuacji, PSL  Koalicja Polska domaga się jak najszybszego zniesienia lockdownu, który ludowcy, powołując się m.in. za wyroki sądów, uznają za niezgodny z konstytucją.
- Czyli po pierwsze stop lockdown – podkreśla U. Pasławska. - Po drugie, i to jest nasz wniosek i apel poparty ustawą od czerwca ubiegłego roku, obniżenie VAT-u z 23 na 15% i z 8% na 5%. Nie na zawsze, ale na okres, kiedy będziemy się podnosić gospodarczo i po to, żeby uratować część polskiej gospodarki. Nakręciłoby to w jakiś sposób koniunkturę i zwiększyłoby konsumpcję.
Poseł Andrzej Grzyb nacisk położył na list skierowany do premiera Mateusza Morawieckiego przez Związek Przedsiębiorców i Pracodawców, który zawiera apel o przywrócenie ogłoszonej w listopadzie mapy drogowej dotyczącej gospodarki w czasie pandemii. Zapowiedział też utworzenie wspólnej platformy, dzięki której restauratorzy z powiatu ostrzeszowskiego mieliby możliwość promować swoją ofertę, a obecnej rzeczywistości przede wszystkim dań na wynos. Wkrótce poznać mamy szczegóły tej inicjatywy.

Autor: