27 stycznia 2020, 18:54

Teraz

Fakty

A A A

LUTUTÓW: Nowe drogi na odcinku 9 km

Gmina Lututów w krótkim czasie położyła asfalt na blisko 9 km dróg. To duże udogodnienie dla mieszkańców, którzy przez lata poruszali się często po wysłużonych trasach.

Projekt budowy dróg ze środków gminnych powoli dobiega końca. Jedna droga nie została zrealizowana z powodu nieuregulowanego stanu prawnego działek, ale i na nią przyjdzie kolej. - Pozostałe odcinki są już na ukończeniu – opowiada wójt, Marek Pikuła. - We wtorek firma kładła dywanik asfaltowy na odcinku 1 km w miejscowości Dobrosław. Do tej pory udało się zrealizować odcinki 1 km w Ostrycharzach, 2,5 km Huta – Kozub, 1 km Dębina – Niemojew, około 800 m Dobrosław – Łęki. Jeszcze w tym tygodniu będą wstępne prace w miejscowości Brzozowiec na odcinku około 600 m. Została nam ul. Zielona, gdzie w połowie położony jest dywanik asfaltowy. Dalsza część, mam nadzieję, również rozpocznie się w tym tygodniu. Cena po przetargu to łącznie około 2,2 mln zł.

Grzegorz Sielawski, sołtys wsi Ostrycharze przyznaje, że nowa droga to lepszy standard życia. - Nasza droga była w tragicznym stanie. Czasem ciężko było gdzieś wyjechać. Potrzebowaliśmy również aby dojeżdżał do nas autobus. Razem z wójtem chodziłem, pytałem się jak będzie to zrobione. Po tych interwencjach stwierdzono, że droga faktycznie jest potrzebna. To odcinek około 1 km. Mieszkańcy są bardzo zadowoleni szczególnie z tego, że dzieci są zabierane autobusem i nie muszą ich transportować do przystanku oddalonego o kilkaset metrów dalej.

Podobne zdanie na temat wykonanych prac miał Lucjan Wrzosek, sołtys wsi Kozub. - Na tę drogę czekaliśmy już ponad 30 lat. Córka dziś ma 36 lat, dawno temu nie potrafiła sama ujechać rowerem po tym piasku. Najpierw były starania o utwardzenie, teraz doczekaliśmy się asfaltu. Tyle lat to trwało, ale się doczekaliśmy. My do centrum Wieruszowa mamy około 40 km drogi, do centrum gminy ponad 10 km. U nas jest koniec i początek gminy – dodał z uśmiechem.

W ramach rządowego programu udało się z kolei otrzymać pieniądze na drogę w Dymkach i przebudowę ul. Wspólnej. Tutaj to kwota ponad 1,2 mln zł.

Autor: patryk.hodera@radiosud.pl