14 lipca 2024, 12:07

Teraz

23°

Fakty

A A A

LUTUTÓW: Po protestach mają nowe przejście

Rok temu protestowali, w piątek przyszli na miejsce, by podziękować i okazać swoją radość. Mowa oczywiście o mieszkańcach ul. Ogrodowej z Lututowa, którzy doczekali się bezpiecznego przejścia dla pieszych.

Dokładnie w czerwcu 2016 r. zarządca drogi uznał dotychczasowe przejście przy ul. Ogrodowej za niebezpieczne i zagrodził je metalowymi barierami. Takie rozwiązanie mocno pokomplikowało życie mieszkańcom, którzy musieli poruszać się dookoła, co łącznie wydłużało drogę nawet o 1,5 km. Dzięki interwencji lututowian i Urzędu Gminy, przy aprobacie którego udało się dojść do kompromisu z Zarządem Dróg Wojewódzkich, wytyczono nowe przejście. Miejsce jest o wiele bezpieczniejsze, pomalowano pasy, zainstalowano sygnalizację świetlną i oświetlenie. Miejscowi są wdzięczni za wszelką okazaną pomoc. - Przy naszej ulicy mieszkają dzieci, młodzi ludzie, którzy będą korzystali z tego przejścia jeszcze przez wiele lat. I pewnie ta ulica jest rozwojowym miejscem, gdzie być może powstanie osiedle. To przejście było właściwie konieczne - mówili.

Wójt Lututowa przypomina, że od protestu rozpoczęła się procedura przywrócenia przejścia. - Tak jak 46 lat temu, kiedy mieszkańcy oddawali grunty pod obwodnicę i mieli zapewnienie, że to przejście będzie kontynuowane oraz utrzymane - powiedział Marek Pikuła. - Dziś myślę, że panują zgoła inne nastroje niż przed rokiem.

Z rozwiązanego problemu cieszy się również zarządca drogi. - Przede wszystkim musieliśmy znaleźć odpowiednie środki finansowe - uzmysławia Marcin Nowicki, rzecznik prasowy Zarządu Dróg Wojewódzkich w Łodzi. - Najpierw trzeba było zabezpieczyć środki w budżecie, później wykonawca musiał przygotować projekt techniczny, projekt organizacji ruchu, wykonać roboty. W ciągu roku udało się to zorganizować. Cieszymy się, bo sytuacja z tamtym dzikim przejściem spędzała nam trochę sen z powiek.

Budowa nowego przejścia kosztowała 86 tys. zł.

Autor: patryk.hodera@radiosud.pl