16 grudnia 2018, 02:46

Teraz

-6°

Fakty

A A A

ŁĘKA OPATOWSKA: Major Jeziorny odznaczony Krzyżem Kawalerskim Orderu Odrodzenia Polski

Major Stanisław Jeziorny, mieszkaniec Gminy Łęka Opatowska odznaczony został Krzyżem Kawalerskim Orderu Odrodzenia Polski. Aktu tego dokonał w imieniu prezydenta RP sekretarz stanu w Kancelarii Prezydenta Andrzej Dera. Uroczystość odbyła się w sali konferencyjnej Rządcówki w Łęce Opatowskiej.

W tej wyjątkowej uroczystości uczestniczyła najbliższa rodzina Pana Stanisława wraz z małżonką, posłowie, senatorowie, władze powiatu i gminy na czele z wójtem i przewodniczącym Rady, przedstawiciele Wojskowej Komedy Uzupełnień w Kaliszu, kierownicy jednostek organizacyjnych, nauczyciele i uczniowie. Zasługi majora Stanisława Jeziornego przedstawił wójt Gminy Adam Kopis. Aktu odznaczenia w imieniu Prezydenta Andrzeja Dudy dokonał minister Andrzej Dera.

Jesteśmy wszyscy dumni, że Pan major otrzymał to odznaczenie. Jest to skromne podziękowanie całej Rzeczypospolitej za całe jego życie, za jego postawę, za wszystko czego dokonał. Pan major zaangażował się w przekazywanie świadectwa swojego życia młodemu pokoleniu. To jest bardzo ważne, że nie został sam ze swoimi wspomnieniami tylko poszedł do młodych ludzi i mówił o tym jak to było a dla młodych ludzi wzorce są podstawą. Taka postać jak Pan major Jeziorny jest przykładem, że można walczyć, że trzeba walczyć, że trzeba nawet poświęcać to co jest najcenniejszego, czyli życie, po to abyśmy mogli żyć w wolnej Polsce - mówił minister Dera.


Uroczystość była ważnym momentem docenienia zasług majora Jeziornego. Życzenia, podziękowania ale przede wszystkim słowa wielkiego szacunku złożyli odznaczonemu wszyscy uczestniczący w tak wielkim wydarzeniu. Na ręce majora przekazali listy gratulacyjne oraz kwiaty. Swojego wzruszenia nie krył też Pan Stanisław, który wszystkim dziękował za docenienie jego osoby.

Dziękuję najserdeczniej, tego się nie spodziewałem. Jestem dumny, że o starym weteranie nie zapomniano, było nas 110 a zostałem sam. Dziękuję wszystkim za to odznaczenie -mówił Stanisław Jeziorny.


Bogata historia majora Stanisława Jeziornego rozpoczęła się w 1924 roku i prowadzi nas poprzez II wojnę światową, kiedy pracował jako przymusowy robotnik najpierw we Wrocławiu, a później we Francji. Po utworzeniu drugiego frontu w Europie wstąpił jako ochotnik do 1 Dywizji Pancernej gen. Stanisława Maczka, a po wyzwoleniu Abbeville (3 września 1944r.) do 4 Kompanii Strzelców Podhalańskich. Przeszedł cały szlak bojowy wyzwalając francuskie, belgijskie i holenderskie miasta. Po powrocie do Ojczyzny w 1946 roku był brutalnie przesłuchiwany przez Urząd Bezpieczeństwa w Kępnie. Szykanowany za udział w Polskich Siłach Zbrojnych na Zachodzie znalazł zatrudnienie we wrocławskim PAFAWAG-u, a od 1950r. w warsztatach kolejowych w Kępnie. Dopiero po odzyskaniu pełnej wolności przez Polskę w 1989r. ujawnił społeczeństwu swoje wojenne losy. Major Stanisław Jeziorny posiada wiele odznaczeń i wyróżnień, m.in.: Krzyż Walecznych, Krzyż Czynu Bojowego, Złoty Krzyż Zasługi Prezydenta B. Komorowskiego, Brytyjska Gwiazda Zasługi za Walkę o Wyzwolenie Francji, Medal Jerzego VI za Walkę u boku Armii Brytyjsiej, Brytyjska Gwiazda Zasługi za ofiarną Walkę na terenie Niemiec, Holenderski Medal Zasługi za wyzwolenie Holandii, Belgijski Medal Zasługi za wyzwolenie Belgii, Medal Pro Memoria oraz wiele innych polskich, brytyjskich, holenderskich i belgijskich odznaczeń bojowych. Pan Stanisław mimo swojego wieku chętnie korzysta z zaproszeń na spotkania z dziećmi i młodzieżą z terenu gminy i powiatu, dzieli się z nimi wspomnieniami i pamiątkami z okresu II wojny światowej. Jak podkreślano podczas uroczystości nadania Krzyża Kawalerskiego Orderu Odrodzenia Polski Pan Stanisław jest wzorem patrioty dla młodego pokolenia”.

Autor: joanna.kaczorowska@radiosud.pl

lubZaloguj się

Redakcja Radia SUD nie ponosi odpowiedzialności za treść wypowiedzi zamieszczanych przez Internautów. Wypowiedzi zawierające wulgaryzmy, naruszające normy prawne, obyczajowe lub niezgodne z zasadami współżycia społecznego będą usuwane.

Brak komentarzy.