13 czerwca 2021, 21:54

Teraz

11°

Fakty

A A A

MROCZEŃ: Szkoła po remoncie

W czwartek w Mroczeniu odbyło się uroczyste zakończenie inwestycji pod nazwą "Zmiana systemu grzewczego w Szkole Podstawowej w Mroczeniu".W uroczystości udział wzięli zaproszeni goście, wśród nich włodarze ościennych gmin.

Zanim przystąpiono do wykonani przebudowy i remontu budynku Zespołu Szkól opracowano odpowiednią dokumentację techniczną wraz z szeregiem ekspertyz i uzgodnień oraz uzyskano stosowne pozwolenia na wykonywanie robót budowlanych i renowacyjnych budynku, który jest wpisany do rejestru zabytków.W ramach przebudowy przede wszystkim wykonano nowa instalację grzewczą wraz z kotłownią opalaną paliwem gazowym o mocy 155 KW, wykonano przyłącze gazowe oraz instalację gazu dla potrzeb nowej kotłowni
gazowej.Ponadto w szkole przebudowano i wyremontowano pomieszczenia piwniczne, wyremontowano pomieszczenia bloku żywieniowego, przebudowano sanitariaty, odtworzono system wentylacji w całym budynku, wykonano instalacje elektryczne, wodociągowe i kanalizacyjne, wymieniono przyłącze wodociągowe. Ważnym elementem było wykonanie koryta do odprowadzania wody z terenu przyległego, zabezpieczono ściany piwnic przed zawilgoceniem, zamontowano również system osuszania murów.Schody wejścia głównego do budynku,schody boczne oraz schody do piwnic zostały przebudowane.W otoczeniu budynku wykonano chodnik i miejsca postojowe dla samochodów.Wyremontowana została również drogę pożarową oraz zjazd z drogi pożarowej na drogę gminną. Renowacji natomiast doczekały się wreszcie zabytkowe okna oraz drzwi wejściowe. Swojego zadowolenia z udanego remontu i nowego, lepszego oblicza szkoły nie krył jej dyrektor Andrzej Tyra.

Całkowity koszt prac wraz z nadzorem inwetorskim i autorskim wyniósł 4.100.000,00 zł.To jednak dobrze wykorzystane środki, które przeznaczone zostały na mroczeńską placówkę oświatową, co przekłada się na inwestowanie w przyszłość dzieci i młodzieży uczęszczającą do szkoły.Podkreślała to podczas czwartkowej uroczystości wójt Gminy Baranów Bogumiła Lewandowska-Siwek.

Uroczystość Zakończenia inwestycji uświetnili uczniowie szkolnego zespołu muzycznego "Wężyk Band" oraz Teatru "Echo Pałacu".Za swój występ zebrali gromkie brawa. To nie koniec inwestycji w szkole w Mroczeniu. W kolejności czeka na renowację oryginalny strop nad wejściem głównym, 70 okien, remont dachu czy chociażby elewacja wraz z wykonaniem oświetlenia terenu wokół budynku.Ten zakres prac to kolejne miliony złotych.Dlatego też Urząd Gminy wystąpił do Ministra Kultury z wnioskiem o dofinansowanie remont zakończony.

Autor: joanna.kaczorowska@radiosud.pl