22 lipca 2024, 16:37

Teraz

24°

Fakty

A A A

OLSZOWA: Nie ma mowy o podpaleniu. Policja wstępnie o pożarze w ZZO Olszowa

Funkcjonariusze Komendy Powiatowej Policji w Kępnie wstępnie wykluczyli udział osób trzecich podczas pożaru na terenie Zakładu Zagospodarowania Odpadów w Olszowie. 


Na miejscu pożaru w miejscowości Olszowa pracowała grupa dochodzeniowo-śledcza z udziałem biegłego pożarnictwa, który wstępnie wykluczył udział osób trzecich - przekazał mł. asp. Filip Ślęk z KPP w Kępnie. 


Przypuszcza się, że doszło do samozapłonu. W akcji gaśniczej brało udział 20 zastępów straży pożarnej z powiatu kępińskiego oraz ostrowskiego. 


Podczas zdarzenia doszło też do nieszczęśliwego wypadku. Do 44-letniego strażaka z OSP w Baranowie, który zasłabł, wysłano śmigłowiec LPR. Ochotnik nie był bezpośrednio narażony na ekspozycję dymu, ale brał udział w całej akcji. Strażak trafił do szpitala w Ostrowie Wlkp. 


Oddany do użytku w 2014 roku Zakład Zagospodarowania Odpadów w miejscowości Olszowa, rozlokowany na ponad 7 hektarowej działce spełnia najwyższe wymagania jakościowe w zakresie ochrony środowiska, a w szczególności osiąga rygorystyczne wskaźniki narzucone przez nowelizowane akty prawne,
w zakresie technicznym spełnia kryteria najlepszych dostępnych technik,n zapewnia racjonalne gospodarowanie odpadami przy udziale najnowszych technologii w tym obszarze respektując jednocześnie zasady rachunku ekonomicznego, stanowi podstawę systemu, który odpowiada na kluczowe wyzwania i jest zgodny z przyjętymi kierunkami polityki województwa i państwa w zakresie gospodarki odpadami - czytamy na witrynie internetowej samorządowej spółki. 


Zakład Zagospodarowania Odpadów Olszowa przygotowany jest technicznie, technologicznie, organizacyjnie i prawnie do pełnienia funkcji regionalnej instalacji do przetwarzania odpadów komunalnych (RIPOK). Wielofunkcyjna, w pełni zautomatyzowana i zintegrowana instalacja MBP, przygotowana do realizacji celów wyznaczonych w gospodarce odpadami na 2020 r. umożliwia segregację zarówno odpadów komunalnych zmieszanych, jaki również odpadów pochodzących z selektywnej zbiórki.


Udziały w ZZO Olszowa posiada 13 gmin z regionu Kępna, Oleśnicy, Doruchowa, Dziadowej Kłody czy Międzyborza. Najwięcej do powiedzenia ma samorząd kępiński (33,72%) i oleśnicki (25,97%). 

Autor: patryk.hodera@radiosud.pl