14 lipca 2020, 12:19

Teraz

22°

Fakty

A A A

OSTRZESZÓW: Nie żyje Kazimierz Giemza

17 listopada w wieku 88 lat zmarł jeden z najbardziej zasłużonych ostrzeszowskich działaczy sportowych – Kazimierz Giemza. Był m. in. założycielem Powiatowego Zrzeszenia Ludowych Zespołów Sportowych, współtwórcą Ludowego Klubu Sportowego „Orkan”, współorganizatorem Crossów Ostrzeszowskich, a także wieloletnim dyrektorem Ośrodka Sportu i Rekreacji. Jego śmierć zbiegła się z tegorocznymi obchodami 50-lecia istnienia LKS „Orkan”. Oto fragment wspomnień Kazimierza Giemzy, zarejestrowanych właśnie z tej okazji.
-W samym Poznaniu był „Orkan” Poznań, a na terenie powiatów powstawały takie małe „Orkaniki”, czyli kluby, powiedzmy, nie w pełni dyspozycyjne, ale mające czołowych zawodników z tych powiatów. Myśmy tutaj z Jurkiem Maklesem postanowili, że postawimy na posiedzeniu 7-osobowego Prezydium Rady Powiatowej LZS, że powstajemy jako „Orkan” Ostrzeszów.
Pomimo pewnych trudności, udało się, a dzisiaj LKS „Orkan” to kuźnia lekkoatletycznych talentów, zdobywców medali na zawodach rangi ogólnopolskiej, a nawet międzynarodowej. Nie byłoby to możliwe bez Kazimierza Giemzy i jego determinacji pół wieku temu. Zasługi te już na stałe wpisały się na karty historii ostrzeszowskiego sportu. 

Fot. www.ostrzeszowinfo.pl

Autor: lukasz.smiatacz@radiosud.pl