11 kwietnia 2021, 17:48

Teraz

14°

Fakty

A A A

KĘPNO: Nowe pracownie radiologii i mammografii

We wtorek (23.02) w kępińskim szpitalu otwarto wyremontowane pracownie radiologii i mammografii. Wyposażone zostały one w nowoczesny, cyfrowy sprzęt. W uroczystym przekazaniu uczestniczył wiceminister zdrowia Waldemar Kraska.

Szpital w Kępnie dysponuje obecnie dwoma nowoczesnymi cyfrowymi aparatami RTG oraz cyfrowym mammografem. W ramach inwestycji wyremontowano także pomieszczenia pracowni radiologicznej. Łączny koszt zadania opiewa na kwotę 3,6 mln zł. - To przede wszystkim olbrzymia jakość zwiększenie dostępności i zabezpieczenie dla pacjentów standardów europejskich w tej diagnostyce. Kolejnym ważnym elementem jest otwarcie cyfrowej pracowni mammograficznej, która zapewni pacjentkom dostęp do bezpłatnych badań ważnych w profilaktyce raka piersi - mówiła Beata Andrzejewska, dyrektor SPZOZ Kępno.

- Pod tym względem powiat kępiński jest na szarym końcu - mówiła Agnieszka Pachciarz, dyrektor Wielkopolskiego Oddziału Wojewódzkiego Narodowego Funduszu Zdrowia. - Wielkopolska zajmuje 3 miejsce w kraju w zakresie badań mammograficznych, ale samo Kępno jest na ostatnim miejscu w naszym województwie - podkreślała dyrektor oddziału NFZ.

Od 1 marca kępiński szpital będzie wykonywał takie świadczenia w ramach kontraktu, który kilka lat temu trzeba było rozwiązać, ze względu na słabą jakość wykonywanych zdjęć.

Realizacja całej inwestycji możliwa była dzięki pozyskanej przez Powiat Kępiński dotacji celowej z budżetu państwa w kwocie blisko 3 mln zł, co stanowi 80% całkowitych kosztów. Pozostała część w kwocie 750 000 zł pochodzi z budżetu powiatu. - Do szpitali powiatowych trafia najwięcej pacjentów, którzy wymagają natychmiastowej pomocy, dlatego każda diagnostyka i inwestycja w nowy sprzęt jest potrzebna - powiedział Radiu SUD Waldemar Kraska, wiceminister zdrowia.

- To kolejna inwestycja aby kępiński szpital był placówką regionalną - mówiła Andżelika Możdżanowska, poseł PE. - To są inwestycje racjonalne i priorytetowe. Blok operacyjny, lądowisko dla LPR, Oddział Położniczo-Ginekologiczny, czy wkrótce także w rozbudowa Oddziału Rehabilitacyjnego w Grębaninie, to zadania, które mają służyć mieszkańcom tego regionu - dodała poseł PE.

- Do tej pory mieliśmy stare, anachroniczne na ten moment aparaty rentgenowskie. Od początku roku mamy już aparaty cyfrowe, które przybliżyły nas do elity jeżeli chodzi o sprzęt diagnostyczny - mówił starosta Robert Kieruzal.

Zakup cyfrowego aparatu RTG kolumnowego z dwoma detektorami, cyfrowego aparatu RTG z zawieszeniem sufitowym z trzema detektorami, a także cyfrowego mammografu wprowadza funkcjonowanie pracowni na inny poziom. - Różnica jest taka, jakby przesiąść się z trabanta do mercedesa. Jakość pod każdym względem będzie lepsza, niż dotychczas. Łatwiej będzie diagnozować i opisywać zdjęcia. Możliwości są kosmiczne w porównaniu do tego, co do tej pory było - mówiła radiu SUD lek. Małgorzata Mamczak specjalista radiologii.

Autor: daniel.tarchala@radiosud.pl