20 maja 2024, 17:44

Teraz

23°

Fakty

A A A

KĘPNO: Nowoczesne łóżka na Oddziale Dziecięcym w kępińskim szpitalu

Łóżko dla rodzica przy łóżku dziecka wciąż jest w wielu szpitalach marzeniem. Brak przestrzeni to najczęstszy powód tego, że rodzice czują się jak goście. Oddział dziecięcy szpitala w Kępnie otrzymał 10 wielofunkcyjnych łóżek oraz komplety pościeli od Fundacji Ronalda McDonalda.

Nowe łóżka z kompletami pościeli to połączenie komfortowego fotela w ciągu dnia z wygodnym miejscem do spania w nocy. Dzięki takiej funkcjonalności rodzice hospitalizowanych dzieci mogą towarzyszyć maluszkowi na oddziale w dużo lepszych warunkach. 10 łóżek wraz z kompletami pościeli w Kępnie przekazała donatorka Fundacji - Justyna Lisiecka, licencjobiorca Mc Donald’s oraz Katarzyna Nowakowska, wiceprezes i dyrektor Fundacji.

- Fundacja, jako pierwsza odpowiedziała na apel szpitala w Kępnie, w zakresie potrzeb na dostarczenie łózko-foteli dla rodziców dzieci przebywających na naszym oddziale - powiedziała Beata Andrzejewska, dyrektor szpitala w Kępnie. Bardzo często zdarza się, że szpital prosi o pomoc, a Fundacja znajduje osobę, która dołącza prywatnie do pomocy w swoim mieście. Państwo Justyna i Przemysław Lisieccy z Kępna pomagają szpitalowi w tym mieście.

We współpracę dla Kępna włączył się także Metalowiec, firma produkująca łóżka, które Fundacja 5 lat temu wybrała do swoich programów. Łóżka zostały wykonane w sposób, który umożliwia bardzo wygodną dezynfekcję a do zachowania warunków higieny w ciągu dnia służy specjalny kosz za zagłówkiem, do którego rodzic wkłada pościel. Kolor łóżka nie męczy, idealnie wpisuje się w przestrzeń szpitala, a pościel, oprócz jakości, ma specjalny, miły dla oczu jasnoniebieski kolor. Fundacja dbając o wygodę rodziców dba także o estetykę sal, w których dzieci wracają do zdrowia.

W spotkaniu udział wzięła dyrekcja szpitala Beata Andrzejewska i Zbigniew Bera, Przemysław Lisiecki, Justyna Gasztych (koordynator ds. operacyjnych fundacji), Irena Maciejewska, kierownik restauracji w Krotoszynie.
```````````````````````````````````````````````````````````````````````

O Fundacji:
Pod hasłem „Aby rodzina mogła być razem” działają wszystkie programy Fundacji Ronalda McDonalda na świecie i w Polsce.
Rodzice doskonale znają „NIE nowotworom u dzieci” i bezpłatne badania profilaktyczne USG na pokładzie mobilnej kliniki. Ponad 400 rodzin mieszkało już w Domu Ronalda McDonalda, który Fundacja zbudowała 5 lat temu przy Uniwersyteckim Szpitalu Dziecięcym w Krakowie. To całkowicie bezpłatne, prowadzone przez zespół Fundacji, miejsce, dom poza domem w czasie choroby dziecka dla rodziców najdłużej hospitalizowanych dzieci, czyli onkologicznych, kardiologicznych, neonatologicznych z najdalszych w stosunku do szpitala miejsc. Wyniki Domu po 5 latach pokazują skalę pomocy. Najdłuższe pobyty trwają ponad 350 dni, a najczęstsze powroty rodzin do Domu to ponad 20 razy.

Fundacja właśnie buduje drugi Dom, który stanie w kampusie Warszawskiego Uniwersytetu Medycznego. Dom jest bardzo ważnym projektem dla całej społeczności akademickiej, dla zespołu szpitala i dla studentów, którzy będą go wspierać, jako wolontariusze.
Dom warszawski, tak jak w Krakowie, będzie domem całkowicie bezpłatnym, a Fundacja będzie go prowadzić przez 50 lat. Ale zanim powstał Dom w Krakowie Fundacja stworzyła w 2009 roku w partnerstwie z Instytutem Pomnik - Centrum Zdrowia Dziecka, doskonale znany w najlepszych szpitalach dziecięcych na świecie, program Pokoju Rodzinnego Ronalda McDonalda. Pokój, to dom poza domem w czasie choroby dziecka, ale na terenie szpitala.

Idea Pokoju sprawdza się w 28 krajach i regionach. Wśród 262 Pokoi 17 działa w Europie, w tym pierwszy w Polsce od 10 lat wspiera rodziny w Instytucie Pomnik-Centrum Zdrowia Dziecka w Międzylesiu. Setki tysięcy gości, setki tysięcy filiżanek kawy, tysiące prań, 6 wymienionych pralek, codzienna opieka 365 dni w roku Koordynatorek nad komfortem i dobrymi emocjami rodziców. Pokój Rodzinny Ronalda McDonalda w szpitalu dziecięcym to miejsce, w którym ważna jest cała rodzina.

Z doświadczeń pierwszego Pokoju Fundacja skorzystała tworząc w 2015 roku ideę całego nowego szpitala dziecięcego, z opieką skoncentrowaną na całej rodzinie. Szpital Pediatryczny WUM, z racji, że powstawał od podstaw, jest pierwszym na świecie w całości objętym opieką Fundacji, z Pokojami Rodzinnymi na każdym z oddziałów i z łóżkami dla mamy lub taty przy każdym łóżku małego pacjenta.

Pokoje Rodzinne w szpitalach dziecięcych – w IP-CZD w Międzylesiu i w Szpitalu Pediatrycznym WUM przy Żwirki i Wigury pomagają poradzić sobie z pobytem w szpitalu szczególnie wtedy, gdy rodzina zmaga się z bardzo długą chorobą dziecka. Misję „Aby rodzina mogła być razem” wspiera w Fundacji ponad 1200 wolontariuszy rocznie.

Autor: daniel.tarchala@radiosud.pl