5 lipca 2022, 20:56

Teraz

17°

Fakty

A A A

KĘPNO: Od 3 do 9 lat więzienia dla 6 mieszkańców Kępna i Wieruszowa. Działali w zorganizowanej grupie przestępczej!

6 mieszkańców powiatu kępińskiego i wieruszowskiego usłyszało wyroki za działanie w zorganizowanej grupie przestępczej i handel narkotykami. Wcześniej w tej sprawie zatrzymano i skazano już kilkanaście innych osób.

Skazani w poniedziałek (16.05) w Sądzie Okręgowym w Kaliszu mężczyźni w latach 2017/2018 brali czynny udział w zorganizowanej grupie przestępczej, której celem było popełnianie umyślnych przestępstw narkotykowych. Nieoficjalnie wiadomo, że byli to w tamtym czasie główni dostawcy narkotyków w rejonie Kępna i Wieruszowa. Rozprowadzali znaczne ilości amfetaminy, ecstasy, kokainy i marihuany.

- Mężczyźni narkotyki w znacznych ilościach nabywali na terenie Holandii i zlecali ich przemyt ukryty w ciężarówkach. Później organizowali dalszą dystrybucję tych środków. Działając wspólnie w zorganizowanej grupie przestępczej, nabytą walutę polską, brytyjską i euro przekazywali za granicę. Przy okazji tego procederu, podejmowali inne czynności znacznie utrudniające stwierdzenie przestępczego pochodzenia tych pieniędzy - powiedział Radiu SUD prokurator Maciej Meler, rzecznik prasowy Prokuratury Okręgowej w Ostrowie Wlkp.

Prokurator Aleksandra Zając-Hanulak z Prokuratury Rejonowej w Kępnie udowodniła mieszkańcom powiatu kępińskiego i wieruszowskiego wprowadzenie na rynek co najmniej 18 kg amfetaminy, 4 kg marihuany, ponad 5,7 tys sztuk ecstasy oraz 100 gramów kokainy.

Kierujący całym procederem 43-letni Adrian C. (Kępno) był poszukiwany listem gończym i europejskim nakazem aresztowania. Przez lata ukrywał się w Holandii skąd kierował nielegalnym biznesem. Za handel narkotykami był już skazany na 4 lata więzienia przez Sąd Okręgowy w Poznaniu. W lutym 2019 roku został przypadkowo zatrzymany gdy przebywał w Hiszpanii. Został deportowany i osadzony w więzieniu. Teraz usłyszał dodatkowo wyrok 9 lat pozbawienia wolności.

32-letni Arkadiusz S. (Wieruszów) usłyszał wyrok 5,5 lat pozbawienia wolności. 35-letniego Adriana T. (Wieruszów) skazano na 5 lat więzienia, 45-letniego Adama C. (Kępno) na 3 lata więzienia, 29-letniego Mateusz K. (Wieruszów) na niespełna 3 lata więzienia. Do tej pory wszyscy czterej przebywali w areszcie. Wyrok 1,1 roku pozbawienia wolności usłyszał także 35-letni Marek O. (Kępno), który nie był wcześniej aresztowany.

Dodatkowo w związku z zarzutem prania brudnych pieniędzy, skazani muszą zwrócić na rzecz skarbu państwa łącznie ponad 2 mln zł i zapłacić grzywną w wysokości od 20 tys - do 100 tys zł od osoby (w zależności od wielkości wyroku).

Sąd Okręgowy w Kaliszu wymierzył kary pozbawienia wolności w wymiarze o które wnioskowała prokuratura. Wyroki nie są prawomocne i skazanym przysługuje od nich apelacja.

Autor: daniel.tarchala@radiosud.pl