26 stycznia 2021, 13:46

Teraz

Fakty

A A A

OPATÓW: Od św. Floriana do źródeł chrześcijaństwa polskiego

W roku szczególnych obchodów 1050 rocznicy Chrztu Polski Parafialny Klub Rowerowy działający przy parafii sw. Floriana w Opatowie zorganizował 4-dniowy rajd rowerowy (12 – 15.08.) OPATÓW – GNIEZNO – LEDNICA – POZNAŃ – KOBYLIN – OPATÓW.

W sumie do pokonania było 500 km. W rajdzie wzięło udział 11 uczestników, z których najmłodszy miał 10 lat. Pierwszego dnia celem było Gniezno – kolebka chrześcijaństwa polskiego i nawiedzenie grobu św. Wojciecha. Kolejny dzień przy dobrej pogodzie udaliśmy się na Pola Lednickie, gdzie dokonaliśmy symbolicznego przejścia pod Rybą. Była też chwila modlitwy przy grobie o. Jana Góry. W godzinach popołudniowych dotarliśmy na Ostrów Tumski nawiedzając katedrę poznańską. W drodze na nocleg grupa oczywiście zatrzymała się na chwilę na Starym Rynku, przy gmachu Opery Poznańskiej oraz Krzyżach Poznańskich. Następnego dnia czekała nas pokonanie 100 km – etap do Kobylina gdzie był zaplanowany nocleg w klasztorze oo. Franciszkanów. Obowiązkowo nawiedziliśmy po drodze bazylikę w Gostyniu. Mimo niedzieli udało nam się zapoznać z historią tego miejsca za sprawą ks. diakona ze zgromadzenia ks.ks. filipinów – gospodarzy tego sanktuarium. W uroczystość Wniebowzięcia NMP po rannej mszy św. u oo. Franciszkanów i wspólnym śniadaniu odbyła się miła uroczystość – wręczenie najmłodszemu uczestnikowi koszulki ze szczególnym napisem „RÓB RZECZY SZALONE. Z BOGIEM SIĘ UDA” za wytrwałość i pogodne znoszenie wszystkich trudów pedałowania. Był to ostatni dzień 100 kilometrowy odcinek powrotu do domu. Wszyscy zgodnie stwierdzili, że za rok ponownie wyruszą w drogę Gdzie? To się jeszcze okaże. 

Serdeczne podziękowania składamy ks. prob. Sł. Baraniakowi, który wspaniale nas ugościł w Poznaniu na Górczynie oraz tym, którzy zupełnie bezinteresownie udzielili nam pomocy w Gnieźnie
Marek Kowalski

Autor: redakcja@radiosud.pl