22 lipca 2024, 15:05

Teraz

24°

Fakty

A A A

KĘPNO: Orkiestra The St Paul Chamber Ensemble z Malty zagrała dla publiczności

Wyjątkowy koncert muzyki poważnej z okazji setnej rocznicy wybuchu Powstania Wielkopolskiego oraz 100-lecia odzyskania przez Polskę Niepodległości odbył się we wtorkowy wieczór w kościele św. Marcina w Kępnie. Przed publicznością zaprezentowała się Orkiestra The St Paul Chamber Ensemble z Malty wraz z towarzyszeniem chóru Rotondo parafii św. Ojca Pio w Poznaniu. Organizatorem tego wspaniałego wydarzenia było Stowarzyszenie Apertus oraz ZSS w Słupi a także Ambasada Malty w Polsce. Patronem medialnym koncertu było Radio Sud.

Koncert odbył w ramach projektu „ Koncert wielkopolskiej i patriotycznej pieśni” dofinansowanego ze środków Samorządu Województwa Wielkopolskiego.

Kiedy spotkaliśmy się w kwietniu tego roku z Zarządem Orkiestry wydawało się, że pomysł wspólnego świętowania rocznicy odzyskania niepodległości, przygotowanie trasy koncertowej, warsztatów dla uczniów to wielka rzecz, jednak wymagająca ogromnego wsparcia finansowego oraz jeszcze większego nakładu pracy. A jednak dzisiaj możemy być świadkami, że małym ludziom udają się wielkie rzeczy. Do takich mam nadzieję, będzie należał dzisiejszy koncert. Dziękuję wszystkim, którzy zaangażowali się w jego zorganizowanie - mówiła Beata Lebek, dyrektor ZSS w Słupi.

W programie koncertu znalazły się utwory poświęcone poległym powstańcom w kompozycji Marka Agiusa, pieśni patriotyczne wykonane a'capella. Requiem: msza żałobna, cykl mszalny , nazwa pochodzi od pierwszych słów Introit: "Requiem eaternam...." Tego typu dzieła pisali najwybitniejsi kompozytorzy. Również Mark Agius podjął się tego trudu i zamknął w tej formie 8 części: Introit, Kyrie, Dies irae, Sanctus Benedictus, Agnus Dei, Pie Jesu, Libera Me, In Paradisium, na chór mieszany z towarzyszeniem orkiestry symfonicznej. Koncert swoją prapremierę miał na Malcie w marcu tego roku a wczoraj po raz pierwszy został wykonany w Kępnie. Solistami wieczoru byli: sopran - Karen Gatt Darmenia, mezzo sopran -Miriam Camilleri, tenor - Joseph Aqiuilina i baryton - Louis Andrew Cassar. Wyjątkowym gościem podczas koncertu był ambasador Malty w Polsce John Poul Grech.

Dla mnie jest to przywilej, że mogę wesprzeć maltańskiego kompozytora, który swoją muzyką chciał uczcić rocznicę tak bardzo znaczącego wydarzenia dla Polski. Przygotowanie dzisiejszego przedsięwzięcia wymagało wsparcia wielu instytucji działających na Malcie oraz w Polsce a także wielu osób. Wszystkim im bardzo dziękuję - mówił ambasador John Paul Grech.

Mieszkańcy Kępna bardzo licznie dopisali podczas koncertu, pokazując tym samym, że muzykę poważną traktują wyjątkowo. Przez 1,5 godziny w całkowitym skupieniu wsłuchiwali się w brzmienie kazego dźwięku. Brawami na stojąco nagrodzili wspaniałych artystów. dziękował im także przedstawiciel samorządu powiatowego-starosta Witold Jankowski. Wczorajszy koncert to jeden z trzech organizowanych w Polsce. Kolejny odbędzie się dziś wieczorem w Kaliszu a ostatni w Poznaniu - 9 listopada.

Autor: joanna.kaczorowska@radiosud.pl