20 kwietnia 2024, 09:29

Teraz

Fakty

A A A

OSTRZESZÓW: 96 rocznica Cudu nad Wisłą

Mszą świętą w Kościele pw. Najświętszej Maryi Panny Wniebowziętej rozpoczęły się we wtorek w Ostrzeszowie obchody Święta Wojska Polskiego i 96 rocznicy Cudu nad Wisłą. Druga część uroczystości odbywała się na rynku, przed budynkiem Ratusza.

Bitwa Warszawska, rozgrywająca się pomiędzy 13 a 15 sierpnia 1920 roku, uznawana jest za jedną z najbardziej przełomowych bitew w dziejach świata. Wielu historyków uważa, że to trzy dni, które uratowały Europę przed bolszewizmem. Hołd tym, którzy doprowadzili do Cudu nad Wisłą oddali m.in. kombatanci, przedstawiciele Wojskowej Komendy Uzupełnień w Ostrowie Wielkopolskim i 16 Jarocińskiego Batalionu Remontu Lotnisk, wojskowi wywodzący się z ziemi ostrzeszowskiej, a także harcerze, młodzież szkolna, delegacje służb mundurowych, organizacji społecznych i władz samorządowych oraz parlamentarzyści.
-Bitwa Warszawska nie tylko była cudem, w dosłownym tego słowa znaczeniu, ale była też skutkiem dobrej strategii wojskowej - orzekł starosta Lech JanickiByła owocem ofiarności Polaków i triumfem dowództwa armii. W 1920 roku ustały waśnie i kłótnie. Naród skupił się i zjednoczył dla wspólnej obrony. Polacy zwyciężyli w Bitwie Warszawskiej, bo potrafili się zjednoczyć i zintegrować. Pewni zwycięstwa bolszewicy zostali odparci, ponieważ potrafiliśmy stanąć ponad podziałami. Znamienne, że w chwilach trudnych, kiedy zagrożony jest nasz byt, mówimy jednym głosem, jesteśmy zdolni do poświęceń, działamy w imię wyższych celów, zapominając o partykularnych interesach. Szkoda tylko, że nieraz na co dzień nie widać tej jedności.
Starosta stwierdził też, że obchodzone w rocznicę Cudu nad Wisłą Święto Wojska Polskiego, to święto wszystkich Polaków, narodu mogącego żyć w bezpiecznych granicach i posiadającego silną pozycję międzynarodową. Burmistrz Mariusz Witek nawiązał z kolei to 1050 rocznicy Chrztu Polski.
-Przecież przez te 1050 lat była niejedna potyczka, niejedna bitwa, niejedna wojna. Efektem tego jest to, że dzisiaj stoimy w wolnej Polsce.
Podczas uroczystości głos zabrali także poseł do Parlamentu Europejskiego Andrzej Grzyb, poseł Tomasz Ławniczak oraz senator Łukasz Mikołajczyk. Kulminacyjnym momentem wydarzenia stało się złożenie wiązanej kwiatów pod tablicami upamiętniającymi gen. Józefa Hallera i Armię Krajową.

Autor: lukasz.smiatacz@radiosud.pl