28 marca 2024, 11:18

Teraz

13°

Fakty

A A A

OSTRZESZÓW: Bezrobocie wciąż niskie

Nieco ponad 4% wyniosła na koniec ubiegłego roku stopa bezrobocia w powiecie ostrzeszowskim. Oznacza to, że trend spadkowy wciąż trwa, a pracodawcy wciąż mają poważne problemy z pozyskiwaniem pracowników. Sposobem na uzupełnianie braków kadrowych pozostaje zatem zatrudnianie obcokrajowców. Jak przyznaje dyrektor Powiatowego Urzędu Pracy w Ostrzeszowie Ewa Rycerska, utrzymujące się na niskim poziomie bezrobocie zarówno powód do zadowolenia, jak również problem.
-Coraz trudniej pracodawcom zrealizować swoje oferty pracy. W roku ubiegłym takich ofert było bardzo dużo, bo ponad 2.800. Często mieliśmy problemy z ich realizacją.
Brak siły roboczej skutkuje m.in. zmniejszaniem się liczby realizowanych inwestycji. Dla wielu firm najbardziej skuteczne antidotum to pracownicy zza granicy, przede wszystkim tej wschodniej.
-W roku 2017 mieliśmy ponad sześć tysięcy oświadczeń dotyczących zatrudnienia obcokrajowców. W roku ubiegłym sytuacja trochę się zmieniła – dodaje E. Rycerska - Zmieniły się przepisy dotyczące zatrudnienia. Oprócz oświadczenia, które dotyczyło wymiaru pracy na okres sześciu miesięcy, ustawodawca dał możliwość zatrudniania obcokrajowców w ramach prac sezonowych, z wydłużonym okresem do dziewięciu miesięcy. W roku ubiegłym w naszym urzędzie złożone zostały ponad cztery tysiące oświadczeń, a wniosków o wydanie pozwolenia na pracę sezonową – 312.
Podobnie jak w latach minionych ponad 70% bezrobotnych to kobiety. Ubywa z kolei osób długotrwale bezrobotnych. Młodzi ludzie rejestrują się przede wszystkim po to, by móc podnieść swoje kwalifikacje poprzez udział w różnorodnych kursach i szkoleniach. W większości przypadków skutkuje to zdobyciem satysfakcjonującej pracy.
-Wielokrotnie jest tak, że młoda osoba, absolwent rejestruje się w Powiatowym Urzędzie Pracy, bo wie, że otrzyma konkretną pomoc, m.in. poprzez znalezienie dla niego odpowiedniego pracodawcy, wsparcie i finansowanie jego dalszego zatrudnienia poprzez staże czy sfinansowanie mu konkretnych, drogich szkoleń.
Według E. Rycerskiej, zmienia się profil klienta Powiatowego Urzędu Pracy. To już nie tylko osoby, którym wystarcza ubezpieczenie zdrowotne.
-Klient po prostu stawia pewne warunki i oczekiwania, a naszym zadaniem jest temu sprostać.
Z opublikowanej niedawni listy zawodów nadwyżkowych i deficytowych wynika, że w powiecie ostrzeszowskim wciąż brakuje pracowników w branży budowlanej, transporcie samochodowym, przetwórstwie i administracji średniego szczebla.

Autor: lukasz.smiatacz@radiosud.pl