11 czerwca 2026, 05:43

Teraz

11°

Fakty

A A A

OSTRZESZÓW: Budżet gminy jednogłośnie uchwalony

Bez głosu sprzeciwu Rada Miejska w Ostrzeszowie uchwaliła 28 grudnia przyszłoroczny budżet gminy. W dyskusji nie zabrakło jednak głosów, że plan finansowy jest co prawda ambitny po stronie wydatków, ale oparty na kruchych podstawach po stronie dochodów. Aż blisko 13,5 milionów złotych wydane ma zostać na inwestycje, z których największa to oczywiście budowa zespołu szkolno-przedszkolnego w Rojowie. Ogółem po stronie dochodów zapisano 92.822.930zł., natomiast po stronie wydatków 93.822.930zł. Powstały deficyt w kwocie miliona złotych sfinansowany będzie kredytami bankowymi. Na zadania inwestycyjne przeznaczono 13.493.388zł., w tym 10 milionów na budowę Szkoły Podstawowej na ul. Stefana Czarnieckiego, 2 miliony złotych - na przebudowę boiska sportowego przy Szkole Podstawowej i Gimnazjum nr 2, a 1.360.988zł. – na przebudowę dróg gminnych dojazdowych do gruntów (w przypadku otrzymania dofinansowania z Urzędu Marszałkowskiego), przebudowę ul. Cichej w Ostrzeszowie (również w przypadku otrzymania dofinansowania) oraz modernizację ul. Norweskiej.
-Podsumowując należy stwierdzić, że przedstawiony wysokiej Radzie projekt budżetu na 2017 rok zapewnia sfinansowanie zaplanowanych inwestycji, stabilną sytuację jednostek podległych oraz dobre wykonywanie zadań własnych gminy - orzekł przewodniczący komisji budżetowej Sławomir Odrobiński.
Swoich wątpliwości nie krył natomiast Kazimierz Bacik.
-Ambitny po stronie wydatków budżet, oparty jest jednak na kruchych podstawach po stronie dochodów. Znaczące kwoty zamierza pan burmistrz pozyskać ze źródeł na dzień dzisiejszy wątpliwych. Zdajemy sobie sprawę, że to są tylko prognozy, a te mają to do siebie, że albo się sprawdzają albo nie. W wariancie niekorzystnym musimy być przygotowani na znaczącą korektę budżetu w ciągu roku poprzez zwiększenie zadłużenia lub odstąpienie od realizacji niektórych zamierzeń.
Na efekty przystąpienia do dwóch dużych i kosztownych inwestycji zwrócił uwagę Patryk Jędrowiak.
-Te dwie duże inwestycje, czyli budowa szkoły i budowa boiska w znaczny sposób ograniczają możliwości inwestycyjne nie tylko na rok 2017, ale już, co wiemy, na rok 2018. Środki na budowę szkoły i budowę boiska będą musiały się znaleźć bowiem także w kolejnym budżecie. Do tego dochodzi budowa dróg przy szkole, więc środków na inwestycje będzie jeszcze mniej.
Decyzji o przystąpieniu do budowy szkoły oraz boiska bronił przewodniczący Rady Miejskiej Edward Skrzypek.
-Drogi będziemy robić, będziemy je remontować, najwyżej w mniejszym zakresie, natomiast każda złotówka zainwestowana w młodzież to jest przyszłość. My odejdziemy, za chwilę będą młodsi od nas i dobrze, że będziemy mieli dla nich bogatą ofertę.
Radny i jednocześnie prezes OSP Ostrzeszów Marek Czwordon, przypomniał, że jego jednostka wnioskowała o wpisanie do budżetu stu tysięcy złotych na trwającą już rozbudowę i modernizację swojej siedziby. Bezskutecznie.
-Chciałbym zaznaczyć, że to nie jest inwestycja OSP Ostrzeszów, budynek jest Miasta i Gminy – dodał – My rozpoczęliśmy już, za przyzwoleniem, pewien etap. Jesteśmy na etapie poziomu zerowego i nie wiem, kiedy będzie to skończone. Wytłumaczono nam, że możemy budować w ramach środków na remonty w ochronie pożarowej. Uważam, że nie tędy droga, ponieważ jest to zbyt poważna inwestycja, rzędu miliona złotych. Nie jest to mi potrzebne. To jest potrzebne nam wszystkim. Jako jednostka w Krajowym Systemie Ratowniczo Gaśniczym stanowimy zabezpieczenie dla mieszkańców.
Pomimo zgłaszanych uwag, żaden z radnych nie opowiedział się w głosowaniu przeciwko przyjęciu budżetu w proponowanej formie.

Autor: lukasz.smiatacz@radiosud.pl